Wystawa „EKO-ETNO. Natura dawnej wsi”
Powrót
PlakatwystawyEKO ETNO.Naturadawnejwsi
Data publikacji: 25 stycznia 2022

Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronatem wystawę Muzeum Okręgowego w Lesznie „EKO-ETNO. Natura dawnej wsi”. Temat wystawy to harmonijne współistnienie ludzi i otaczającego ich świata, jakie miało miejsce na dawnej polskiej wsi. Można ją oglądać od 25 stycznia do 27 marca br.

Eksponaty będą związane z codziennym życiem chłopskich społeczności, pracami gospodarskimi, rolniczymi czy rzemiosłem. Nie zabraknie też twórczości ludowej (w tym malarstwa) odnoszącej się do przyrody. Wystawa opowie o różnych aspektach relacji z naturą i miejscu przyrody w wyobrażeniach mieszkańców wsi.

Tematy wystawy:

– stosunek do przyrody w ludowym obrazie świata – współistnienie człowieka, przyrody i rzeczy w sieci wzajemnych wpływów i powiązań, żywe relacje (zabiegi na urodzaj, ochrona przed klęskami żywiołowymi, związek z ziemią, znaczenie wody, ognia, powietrza);

– rośliny i zwierzęta w wyobrażeniach, folklorze, zabiegach o charakterze magicznym i tradycyjnym lecznictwie;

– jakościowe wartościowanie przestrzeni ludzkiej i dzikiej

– naturalne materiały i życie bez plastiku (drewno, glina, len, metal, słoma);

– samowystarczalność i wytwórczość dawnej wsi.

Egzystencja ludzi, która w niewielkim stopniu ingeruje w przyrodę i nie powoduje dużych zniszczeń – dzięki zaprezentowaniu tej idei organizatorzy chcą inspirować do pozytywnych zmian na korzyść środowiska, takich jak niemarnowanie żywności, kupowanie produktów bez zbędnego plastiku, poprawna segregacja odpadów czy oszczędzanie wody.

Połączenie ekologii i tematyki dawnego życia na wsi w zgodzie z przyrodą w postaci retrospektywnej dokumentacji przedmiotów związanych z codziennym życiem społeczności wsi, wpisuje się nurt ochrony dziedzictwa niematerialnego w rozumieniu Konwencji UNESCO z 2003 r.

Gdzie można zobaczyć wystawę?
Muzeum Okręgowe w Lesznie – dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31

Kiedy?
Od 25.01.2022 do 27.03.2022

Kuratorzy wystawy: Ewa Tomaszewska, Tomasz Rak

Skip to content