Spuścizny naukowe to najczęściej zbiory prywatne po wybitnych badaczach uzyskane w wyniku użyczenia, zakupu, przekazania lub daru. Pierwsza spuścizna trafiła do Ośrodka Dokumentacji Zabytków w czasie jego tworzenia w 1962 roku. Ostatnia została przyjęta w 2018 roku.
Spuścizna po Euzebiuszu Łopacińskim
Notaty prof. Władysława Knapińskiego
Spuścizna po prof. Włodzimierzu Demetrykiewiczu
Notaty Juliana Pagaczewskiego
Zestaw wypisów i notatek dotyczących architektury polskiej z czasów saskich. Sporządził je w trakcie pobytu w Archiwum Państwowym w Dreźnie (1920 r.)
Spuścizna po prof. Gerardzie Ciołku
Spuścizna po Janie Glince
Dotyczy przede wszystkim Białostocczyzny ze szczególnym uwzględnieniem działalności fundacyjnej Branickich z linii Gryfitów.
Spuścizna po Dariuszu Kaczmarzyku
Spuścizna po prof. Wojciechu Kalinowskim
Spuścizna po Januszu Kubiaku
Zawiera m.in. opracowania autorskie, fragmenty opracowań zbiorczych, wypisy archiwalne i bibliograficzne a także teksty innych autorów.
Spuścizna po prof. Bohdanie Marconim
Prywatne archiwum zasłużonego konserwatora malarstwa, w którym zebrano pochodną jego aktywności nie tylko na polu renowacji zabytkowych płócien (w tym m.in. „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki) ale też zapis działalności w ramach międzynarodowych organizacji konserwatorskich.
Spuścizna po Rudolfie Mękickim
Kustoszu Muzeum Narodowego im. Króla Jana III Sobieskiego. Wraz z żoną Julią prowadził on prace inwentaryzacyjne na zamku w Podhorcach (lata 30. XX w.) czego pochodną była dokumentacja składająca się na ów zbiór.
Spuścizna po prof. Franciszku Piaściku
Zbiór zawierający zarówno dokumentacje aktową (rękopisy, maszynopisy etc.) jak również m.in. planistyczną oraz formularze ankiet.
Spuścizna po Kazimierzu Saskim
Materiały na temat obiektów architektonicznych z terenu Warszawy odbudowywanych pod jego nadzorem.
Spuścizna po prof. Ignacym Tłoczku
Zbiór rysunków prof. Czesława Thulliego
Zbiór negatywów Romana Aftanazego
Zbiór około 450 sztuk szklanych negatywów ze szczególnym uwzględnieniem zamków i posesji dworskich z wspomnianych w tytule jego pracy kresów.
Synoptica relatio seu brevis descriptio cenventuum in provincia Majoris et Minoris Poloniae partisque Prussiae fundatorum facta A.D. 1735
Opisy Zabytków Starożytności w Guberni Płockiej przez Delegację wysłaną z polecenia Rady Administracyjnej Królestwa w roku 1851 zebrane
Odpis z rękopisu znajdującego się w zasobie Muzeum Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim (273 strony maszynopisu). Opracowany został na podstawie jednego z tomów opisu wykonanego pod kierownictwem Kazimierza Stronczyńskiego (1809-1894) przez delegacje powstałą z polecenie Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego w 1851 r.
Materiały dotyczące strat w dziedzinie dóbr kultury poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz problemu rewindykacji dóbr kultury zagrabionych przez okupantów
Zbiór ilustrowanych kart pocztowych
Bibliografia Konserwatorska odsyła do zawartości czasopism i książek z których większość znajduje się w Bibliotece NID
Używając klucza geograficznego w układzie alfabetycznym odnosi się do treści potencjalnie cennych dla konserwatorów zabytków, historyków sztuki, regionalistów i badaczy zajmujących się dziedzictwem. Główną autorką katalogu była pani Maria Łotysz.
Zbiór fotografii Andrzeja Nitscha
Zbiór przeźroczy Lecha Krzyżanowskiego
Spuścizna po Krzysztofie Biskupie
W skład spuścizny naukowej wchodzą, oprócz książek, wydawnictw drukowanych i czasopism, materiały archiwalne takie jak: kserokopie wydawnictw drukowanych oraz inne archiwalia (materiały dotyczące fortyfikacji polskich i zagranicznych, zabytków techniki oraz innych obiektów zabytkowych).
Spuścizna po Pracowni Krajobrazu Kulturowego w Kielcach.
Spuścizna po dr. Marianie Korneckim
Spuścizna po WOAK (Wojewódzki Ośrodek Archeologiczno-Konserwatorski w Lesznie z siedzibą w Trzebinach).
Udostępnienie zasobów: Pracownia Terenowa -Zespół Pałacowo-Parkowy w Trzebinach
Spuścizna po Wojciechu Sobockim
Spuścizna po Krzysztofie Eysymoncie
Spuścizna po prof. Mirosławie Przyłęckim
Sylwetki autorów spuścizn
Andrzej Nitsch – architekt z aparatem
28 sierpnia 1911 roku urodził się Andrzej Nitsch – architekt, członek SARP, dokumentalista dziejów rodzinnych oraz badacz historii architektów...
Kazimierz Saski – 93 lata w służbie polskim miastom
Dziś mija 45 lat od śmierci Kazimierza Saskiego, architekta, który dwukrotnie stawał przed wyzwaniem odbudowy zniszczonego wojną kraju. Urodził...
Czar kresowych dworów i ich dokumentalista – sylwetka Romana Aftanazego
Dziś mija 20 lat od śmierci Romana Aftanazego, historyka i bibliotekarza zafascynowanego ziemiańskim światem Kresów Wschodnich. „Urodziłem się dnia...
Historyk sztuki i urbanista z wrażliwością antropologiczną – sylwetka Janusza Kubiaka
90 lat temu urodził się Janusz Kubiak – autor ponad pięćdziesięciu studiów historyczno-urbanistycznych, którego celem była ochrona zabytków i...
Subskrybuj newsletter NID
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.
Księgarnia NID
Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!
Platforma szkoleniowa
Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.