Powrót
Katalogi
Katalog online

Katalog online zawiera opisy bibliograficzne książek, czasopism wraz z zasobem, artykułów z czasopism i książek, dokumentów elektronicznych, które wpłynęły do biblioteki po 1992 roku oraz wybranych publikacji wydanych wcześniej. Wcześniejszych publikacji należy szukać w dostępnych poniżej zdigitalizowanych katalogach kartkowych książek i artykułów z czasopism.

Katalog online: biblioteka.nid.pl

 

Instrukcja korzystania z katalogu online

Katalog kartkowy

Katalog kartkowy książek zawiera opisy bibliograficzne publikacji zgromadzonych w latach 1962-1992. Umożliwia wyszukiwanie według nazwisk autorów, w przypadku prac zbiorowych – według tytułów publikacji, a także według tytułów serii.

Katalog kartkowy artykułów uwzględnia zawartość czasopism zgromadzonych w latach 1962-1992. Umożliwia wyszukiwanie według nazwisk autorów, a w przypadku prac zbiorowych – według tytułów opracowań.

Bibliografia Konserwatorska ma formę tradycyjnego katalogu kartkowego zawierającego ponad 40 tysięcy fiszek. Odsyła on do zawartości czasopism i książek z których większość znajduje się w Bibliotece NID. Wyszukiwanie odbywa się za pomocą klucza geograficznego – pod nazwą miejscowości znajdują się wskazówki bibliograficzne do konkretnych publikacji, ze wskazaniem obiektu lub tematu. Katalog obejmuje bardzo różne kategorie informacji m.in. od wzmianek historycznych poprzez sprawozdania z konserwacji po wskazówki dotyczące ikonografii. Szczególnie cenne są odniesienia do XIX-wiecznych polskich czasopism i wydawnictw niemieckojęzycznych. Ponadto zawiera również odsyłacze dotyczące miejscowości, które po II wojnie światowej znalazły się poza wschodnią granicą Polski. Są to treści potencjalnie cenne dla konserwatorów zabytków, historyków sztuki, regionalistów i badaczy zajmujących się dziedzictwem.

Główną autorką katalogu była pani Maria Łotysz. Rozpisywała ona zawartość specjalistycznej biblioteki ówczesnego Ośrodka Dokumentacji Zabytków. Zaczęła od pozycji najstarszych, czyli z połowy XIX wieku a zakończyła na tych wydanych pod koniec lat 60-tych XX wieku.

Katalog kartkowy: katalogi.nid.pl/katalogkart/

Informacje o katalogu

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content