Obchody MDOZ 2024 dla rodzin – Warszawa
Powrót
Data publikacji: 27 kwietnia 2024

18 maja o godz. 11.00, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, w Warszawie odbędzie się rodzinny spacer z elementami gry miejskiej, podczas którego najmłodsi uczestnicy spotkają nie tylko poważnych panów na pomnikach, ale też niezwykłych bohaterów warszawskich legend oraz zwierzęta, które pochowały się na budynkach.

Podczas spaceru (ok. 2 h) dawne historie, legendy i postacie na moment ożyją w opowieściach przewodnika. Dzieci będą mogły się wcielić w detektywów, odkrywając tajemnice Traktu Królewskiego i Placu Zamkowego. Uczestnicy będą szukać odpowiedzi na różne pytania, takie jak: „skąd pochodzi nazwa „Krakowskie Przedmieście”?”, „Dlaczego w centrum Warszawy wspominamy o Krakowie?”, „Która ulica w Warszawie jest najstarsza?”, „Dlaczego Starówka Warszawska trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO?”

Dzieci sprawdzą także czy dzisiejsze Krakowskie Przedmieście wygląda tak samo, jak to, na które patrzył Canaletto. Zobaczą miejsce, gdzie najdzielniejszy imć Zagłoba pokonał stado małp, a na koniec dowiedzą się, co się wydarzy, kiedy król Zygmunt podniesie swój miecz. W czasie spaceru nie zabraknie zagadek, rebusów i zadań.

Spacer to nie tylko okazja do poznania historii Traktu Królewskiego, który jako jeden z niezwykłych zabytków trafił jako element wpisu na elitarnej liście polskich pomników historii, ale także do wspólnej, rodzinnej zabawy.

Na wydarzenie zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z rodzicami/opiekunami.

Miejsce zbiórki: pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika, Krakowskie Przedmieście

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska, Zespół ds. edukacji NID i Anna Obrębska

Anna Obrębska – historyczka i edukatorka. Od ponad 10 lat zajmuje się edukacją historyczną ukierunkowaną na dzieci, przygotowywała gry miejskie, publikacje edukacyjne dla różnych grup wiekowych, prowadzi rubrykę historyczną w czasopiśmie dla dzieci. Z pasją i entuzjazmem pokazuje, że każda historia jest warta opowiedzenia. Prywatnie żona i mama czwórki dzieci, które testują jej pomysły edukacyjne.

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja: https://rejestracja.nid.pl/mdoz_gramiejska_warszawa
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona do 25 osób.

Wydarzenie jest organizowane przez Oddział Terenowy NID w Warszawie oraz Zespół ds. edukacji NID.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content