Wykład online – „Drzewo w mieście”
Powrót
Spotkania z konserwacją. Drzewo w mieście
Data publikacji: 5 kwietnia 2024

Zapraszamy do udziału w cyklu otwartych wykładów online pod tytułem „Spotkania z konserwacją” z udziałem ekspertów w dziedzinie konserwacji zabytków. Wykład na temat “Drzewo w mieście”, 15 maja o godz. 11:00 wygłosi prof. Barbara Rymsza

W dobie zmian klimatycznych w sposób szczególny doceniamy rolę zieleni w mieście. Drzewa nie tylko dają nam wytchnienie dzięki rzucanemu cieniowi w upalny dzień, ale także oczyszczają powietrze i pozytywnie wpływają na nasz ogólny dobrostan. Jak uchronić drzewa przed negatywnym wpływem inwestycji budowlanych, aby mogły zdrowo rosnąć? Jakie gatunki drzew sadzić w mieście? Jak zapewnić optymalne warunki środowiskowe dla zachowania drzew na terenach miejskich? Jak uwarunkowania terenowe i konstrukcja nawierzchni drogi wpływają na drzewa? W trakcie wykładu zostaną przedstawione wymagania siedliskowe dla drzew znajdujących się w historycznych obszarach miast oraz zostaną podane propozycje rozwiązań kompromisowych ze względu na oczekiwania konserwatorów zabytków i drogowców.

Spotkanie odbędzie się na platformie Teams. Przed każdym wydarzeniem wymagana jest bezpłatna rejestracja.

Termin: 15 maja 2024 r., godz. 11.00
Prelegenci:
prof. Barbara Rymsza
Temat: 
„Drzewo w mieście”
Link do rejestracji zostanie opublikowany wkrótce

dr hab. inż. Barbara Rymsza, prof. IBDIM – Wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Poznańskiej, obecnie zatrudniona w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie. Reprezentuje dziedzinę nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport. Specjalista w szerokim zakresie: od budownictwa przez ochronę klimatu i środowiska po ochronę zabytków, w szczególności w zakresie inżynierii transportowej. Łączy współpracę w interdyscyplinarnych zespołach badawczych z pasją popularyzatora historii techniki – zbudowała replikę mostu Jagiełły z 1410 roku i utworzyła pierwsze na świecie pontiseum – muzeum mostów.

Skip to content