Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach zadań dotyczących ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, wynikających z ratyfikowanej przez Polskę w 2011 roku Konwencji UNESCO z 2003 roku, organizuje konferencje i warsztaty mające na celu zapoznanie szerokiego grona odbiorców z tą tematyką.
– W tym roku w kwietniu, po przestoju związanym z pandemią rozpoczęliśmy nowy projekt ,,Zapis tradycji’’, którego celem jest dokumentacja, archiwizacja, a także zabezpieczenie i zwiększenie dostępności zasobów będących w posiadaniu depozytariuszy elementów wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z kolei w ramach stałych działań w czerwcu odbyły się kolejne już warsztaty w Tokarni z cyklu „Niematerialne dziedzictwo kulturowe w regionie” zaś w Lesznie otworzyliśmy nowy cykl spotkań „Chrońmy wspólnie dziedzictwo ducha” – mówi Katarzyna Sadowska-Mazur, kierownik Zespołu ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, organizatorka warsztatów.
Warsztaty w Tokarni są kolejną odsłoną spotkań z przedstawicielami społeczności lokalnej, mające na celu zapoznanie ich z tematyką niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz sposobami jego ochrony. Leszno, to propozycja nawiązania dialogu między depozytariuszami a samorządem lokalnym.
Spotkania skierowane są do osób zainteresowanych tematyką dziedzictwa kulturowego i zaangażowanych w ochronę regionalnych tradycji – zarówno do osób prywatnych, jak przedstawicieli organizacji pozarządowych, publicznych instytucji kultury oraz jednostek samorządu terytorialnego działających na polu niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Podczas zajęć praktycy działający w tej sferze podzielili się swoim doświadczeniem udzielając cennych wskazówek, a uczestnicy warsztatów uzyskali nowe kompetencje w zakresie identyfikacji i inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego.
Warsztaty w Lesznie
Warsztaty w Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni