Powrót
Rejestr zabytków

Zasoby analogowe

W skład zasobu Narodowego Instytutu Dziedzictwa wchodzi dokumentacja związana z prawną ochroną zabytków, czyli decyzjami administracyjnymi o wpisie do rejestru zabytków, wydawanymi przez wojewódzkich konserwatorów. Na dokumentację rejestrową składają się decyzje o wpisie do rejestru, decyzje zmieniające treść wcześniejszych decyzji, sprostowania decyzji, zawiadomienia o zmianach numerów rejestru, decyzje wydane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skreślające zabytek z rejestru oraz odmawiające skreślenia.

Dokumentacje rejestrowe gromadzone są w trzech odrębnych zbiorach, analogicznych do trzech ksiąg rejestrowych:

A – dla zabytków nieruchomych
B – dla zabytków ruchomych oraz
C – dla zabytków archeologicznych

Decyzje o wpisie do rejestru zabytków udostępniane są tylko osobom upoważnionym ze względu na znajdujące się w nich dane osobowe.

Udostępniamy natomiast wykaz obiektów i miejsc wpisanych do księgi A rejestru zabytków w formacie pliku CSV można pobrać pod adresem dane.gov.pl/dataset/1130, a analogiczny plik z wykazem zabytków archeologicznych wpisanych do księgi C rejestru, dostępny jest pod adresem dane.gov.pl/dataset/210. Oba wykazy zawierają obiekty, o których informacje prezentowane są na geoportalu NID.

Dodatkowo udostępniamy listy zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru w plikach pdf dla każdego województwa. Tu starano się grupować zabytki w zespoły, aby ukazać je we właściwym kontekście architektonicznym i przestrzennym. Obiekty figurują pod adresami, obowiązującymi w momencie wpisu do rejestru; od tego czasu zmieniła się w wielu wypadkach przynależność administracyjna miejscowości, a także zmianie ulegały nazwy miejscowości, ulic lub numery domów. Staramy się aktualizować te dane na bieżąco, co jest możliwe np. w odniesieniu do nazw lub przynależności administracyjnej miejscowości (w oparciu o dane GUS). Natomiast aktualne nazwy ulic lub numeracja budynków mogą być wprowadzane tylko po uzyskaniu informacji od WKZ; o tych zmianach Instytut nie jest informowany na bieżąco, stąd – w opublikowanym poniżej wykazie – mogą pojawić się nieaktualne dane adresowe.

Jednocześnie należy pamiętać, że rejestr zabytków ulega ciągłym zmianom, nie tylko z racji wpisywania nowych lub skreślania obiektów, które zostały przeniesione do skansenów, a także uległy zniszczeniu lub utraciły wartości zabytkowe.  Wiele zabytków w momencie wpisu do rejestru nie było właściwie rozpoznanych pod względem naukowym i w miarę postępu badań konieczne było uzupełnianie decyzji  bądź rozszerzanie zakresu ochrony. Wszystkie aktualizacje systematycznie wprowadzane są do poniższych wykazów, natomiast aktualizacja danych na stronie odbywa się co kwartał.

Zamieszczony wykaz zabytków nieruchomych dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego,  łódzkiego, małopolskiego i mazowieckiego uzupełniony został o wybrane zabytki wpisane do rejestru jako ruchome (przydrożne kapliczki, figury i krzyże, pomniki oraz nagrobki).

W przypadku wpisów do rejestru zabytków ruchomych, w tym zabytków techniki publikujemy zestawienia statystyczne

Zasoby cyfrowe

Zasoby cyfrowe rejestru zabytków nieruchomych i archeologicznych są obecne udostępniane przez NID w różnej formie.

  • Na geoportalu dostępnym pod adresem mapy.zabytek.gov.pl Tu można znaleźć dane dotyczące lokalizacji wszystkich obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych i archeologicznych. Użytkownik może znaleźć intersujący go zabytek na mapie wraz z zestawem atrybutów opisujących go oraz wykazem dokumentacji. Dane rejestrowe są tu także dostępne w postaci usług sieciowych WMS i WFS, które można wykorzystać i podłączać w innych geoportalach lub oprogramowaniu typu GIS.
  • Na portalu Zabytek, dostępnym pod adresem zabytek.pl , gdzie cały rejestr zabytków nieruchomych i archeologicznych jest dostępny formie przyjaznej dla nieprofesjonalnego użytkownika. Serwis ZABYTEK.PL w nowoczesny sposób udostępnia informacje o zabytkach wraz z ich opisami, dokumentacją, towarzyszącymi zdjęciami, atrakcyjnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów, panoramami, filmami) oraz lokalizacją obiektów. Portal zabytek.pl zintegrowany jest z portalem mapowym NID. Każda informacja o lokalizacji obiektu oraz podstawowych cechach zabytku została umieszczona na podstawie szczegółowych informacji zawartych w bazie danych przestrzennych Instytutu.
  •  Na portalu Otwarte Dane, dostępnym pod adresem dane.gov.pl , gdzie cały rejestr zabytków nieruchomych, ruchomych i archeologicznych jest udostępniony w formie zestawień tabelarycznych i danych statystycznych.
  •  NID udostępnia także dane z bazy danych geoprzestrzennych dla instytucji prowadzących zadania publiczne, na podstawie ustawy o informatyzacji podmiotów prowadzących zadania publiczne, po złożeniu do NID odpowiedniego wniosku.

Logotypy NID

Pobierz znaki promocyjne Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content