bip
Sesja Narodowego Instytutu Dziedzictwa o roli dziedzictwa kulturowego w zielonej rewitalizacji na IV Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej w Krakowie
Powrót
Data publikacji: 3 października 2024

IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej – największe w Polsce wydarzenie poświęcone wyzwaniom rozwojowym miast i regionów – będzie odbywał się 7 i 8 października 2024 roku w Krakowie. Tegoroczna edycja, organizowana przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pod hasłem „Polska wielu prędkości? Strategiczne wyzwania rozwojowe polskich miast i regionów”, zgromadzi samorządowców, badaczy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy będą debatować nad wyzwaniami rozwojowymi kraju. Uczestnicy skupią się na różnicach w tempie rozwoju polskich miast i regionów oraz na potrzebie zróżnicowania polityk terytorialnych.

IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej stanowi ważną platformę dyskusji nad przyszłością rozwoju polskich miast i regionów oraz wyzwaniami, przed którymi stoimy w kontekście zmian demograficznych, klimatycznych i geopolitycznych.

Zmiany klimatyczne są obecnie szczególnie istotnym obszarem w procesie rewitalizacji, dlatego Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował sesję zatytułowaną „Potencjał dziedzictwa kulturowego w »zielonej« rewitalizacji miast”, która odbędzie się 8 października w godz. 11.30-13.00. Eksperci specjalizujący się w ochronie zabytków, rewitalizacji i zarządzaniu zielenią miejską będą dyskutować o roli dziedzictwa w adaptacji miast do zmian klimatycznych. Podczas sesji zostaną omówione takie tematy, jak: znaczenie zabytków w ekologicznych procesach rewitalizacji, ochrona zabytkowych obiektów w kontekście wyzwań klimatycznych oraz rola zieleni miejskiej w historycznych dzielnicach miast. Paneliści: Maria Badeńska-Stapp (Urząd Miasta Żyrardowa i NID), Paweł Krzemień (Urząd Miejski w Słupsku), Paweł Jaworski (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Anna Kozioł-Słupska (NID) i Jarosław Klaś (Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie), przedstawią, w jaki sposób zabytki mogą się przyczynić do realizacji celów związanych z niskoemisyjnością oraz retencją wody. Podkreślona zostanie rola zieleni, zwłaszcza tej historycznej, w dostosowaniu miast do zmieniającego się klimatu. Sesję moderować będzie Karolina Grabowska-Garczyńska z Zespołu Zadaniowego ds. Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo w NID. Więcej informacji na temat sesji oraz jej uczestnikach znajduje się na stronie Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej.

Spotkanie zostało przygotowane w ramach realizacji projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, które jest jednym z działań projektu pn. „Wsparcie JST w realizacji działań rozwojowych” (PTFE.02.01-IZ.00-0008/23) realizowanego przez Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

Wszystkich zainteresowanych tematem przyszłości miast i zieleni, w kontekście zmian klimatycznych i nie tylko, zapraszamy do udziału w spotkaniu.

#KPMiR #FunduszeUE #Wsparcie JST #RewitalizacjaCentraKomeptencjiNID #RegionyRewitalizacji

Skip to content