W dniach 23-25 sierpnia 2024 r. zapraszamy do Lublina na festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Re:tradycja łączy czasy, pokolenia i dawne tradycje z tym, co nowe wprowadzając publiczność w dialog dziedzictwa ze współczesnością. Odwiedzający Festiwal mają możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. Patronat nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W tegorocznym programie organizatorzy zwracają szczególną uwagę na śpiew tradycyjny – m.in. na repertuar i style wykonawcze mniejszości zamieszkujących Polskę, ale też na tradycje regionów Europy. W programie wydarzenia znajdują się m.in. koncerty, potańcówki i warsztaty śpiewacze. Ważnym punktem Festiwalu jest specjalna produkcja muzyczna – koncert re:tradycja, który na jednej scenie łączy muzykę tradycyjną i jej mistrzów z artystami muzyki współczesnej – ludzi otwartych na wzajemne dzielenie się swoimi doświadczeniami. W tym roku piątkowy wieczór (23 sierpnia, godz. 19.30) wypełnią polsko-francuskie dźwięki grupy Lumpeks. Zespół gra muzykę z pogranicza jazzu i tradycyjnej muzyki tanecznej pochodzącej z centralnej Polski. Specjalnie na koncert re:tradycja Lumpeks połączy siły z innymi fantastycznymi muzykami, którzy mają w sercach tradycyjną muzykę i nie boją się z nią eksperymentować. Gośćmi lubelskiego koncertu będą skrzypaczka Maria Stępień, śpiewaczka Ewa Grochowska, grający na instrumentach dętych Filip Majerowski i perkusista Piotr Gwadera.
Artystką, którą usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu, będzie również Katarina Barruk wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk zaprezentują się norwescy muzycy Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert zapraszamy w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie Główna Scena Festiwalu. Tego samego dnia, o godzinie 20.30, wystąpi francuski zespół Barrut – siła głosów splatających się w energetycznej polifonii i nawiązujących do tradycji Oksytanii również poprzez język oksytański, w jakim śpiewają artyści. W niedzielę, 25 sierpnia o godz. 14.00, w Bazylice oo. Dominikanów, wystąpi zespół Drëszë kontynuujący kaszubskie tradycje muzyczne i śpiewacze. Wieczorem przeniesiemy się na Błonia pod Zamkiem, gdzie będzie można usłyszeć pochodzącą z Estonii grupę Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane. Zespół wykonuje autorskie melodie, ale w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach. Podczas tego wieczoru na festiwalowej scenie usłyszymy także polski skład Duality. Zespół wykonuje autorskie kompozycje inspirowane melodiami i pieśniami pogranicza polsko-białoruskiego oraz szeroko pojętego world music i muzyki elektronicznej.
Podczas wieczornych potańcówek do tańca zagrają: Orkiestra Podróżniacy złożona z młodych entuzjastek i entuzjastów instrumentów dętych wykonująca repertuar orkiestr roztoczańskich, Kapela Dobrzeliniacy, która zaprezentuje publiczności repertuar pogranicza kutnowsko-łowicko-łęczyckiego, Kapela Fedaków, która gra muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, Kapela Józefa Wyrwińskiego grającego na harmonii trzyrzędowej, Kapela Bornego, która czerpie bezpośrednio od mistrzów, m.in. od Stanisława Głaza, Bronisława Bidy i Zbigniewa Butryna, Chłopcy z Nowoszyszek z tradycyjną muzyką taneczną z Suwalszczyzny i HrayBery kapela grająca melodie tradycyjne z terenów Galicji Wschodniej.
Moduł rzemieślniczy Festiwalu zaprezentuje twórczość 120 rzemieślników pochodzących głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży – zabaw na Podwórku Re:tradycji. Dla osób chcących zgłębić swoją wiedzę i zyskać nowe umiejętności przygotowaliśmy warsztaty rzemieślnicze, taneczne i śpiewacze. Warsztaty będą skierowane zarówno do dzieci, jak i do osób dorosłych.
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk,
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: Muzeum Narodowe w Lublinie, Ivan Honchar Museum, Muzeum Wsi Opolskiej, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Dominikanie Lublin, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
Więcej informacji na stronie Organizatora.