Park Mużakowski to jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Jego pomysłodawcą i właścicielem był XIX-wieczny pruski arystokrata, książę Hermann von Pückler-Muskau. W 2004 roku został wyróżniony wpisem na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Już 17 czerwca w tym wyjątkowym miejscu odbędzie się Święto Parku Mużakowskiego.
Park Mużakowski to teren o powierzchni ponad 700 hektarów, położony po polskiej i niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej. Założony został w pierwszej połowie XIX wieku. Twórcą parku – pomysłodawcą i autorem koncepcji – był pruski arystokrata, właściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Pückler-Muskau. Obecnie, park jest zarządzany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (po stronie polskiej) oraz Fundację Fürst–Pückler–Park Bad Muskau (po stronie niemieckiej).
Park Mużakowski to jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie, w którym zrealizowany został program kompozycyjny krajobrazowego parku angielskiego, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Dzisiaj przez Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej polsko-niemiecka granica. Jego obszar, obejmujący łącznie przeszło 700 ha, podzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemieckie miasteczko Bad Muskau (Saksonia) i polską Łęknicę (woj. lubuskie). Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami, ogrodami i pleasuregroundem (ok. 1/3 historycznej kompozycji), po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park (ponad 500 ha). Obie części łączą dwa mosty parkowe, Most Podwójny oraz Most Angielski. Park wpisany w malowniczą scenerię doliny Nysy, to swoiste połączenie natury oraz sztuki ogrodniczej. Polska część Parku Mużakowskiego, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została uznana za pomnik historii.
Od czasu wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku, Park Mużakowski przyciąga coraz większe rzesze turystów z Polski i Niemiec. Największym zainteresowaniem cieszy się Święto Parku, podczas którego odbywają się koncerty znanych artystów, ale również prezentują się lokalne zespoły artystyczne z Polski i Niemiec. Od 2009 roku częścią Święta Parku jest „Święto produktu regionalnego” organizowane przez Lokalną Grupę Działania „Grupa Łużycka”, a od 2017 roku w organizację wydarzenia włączyło się również miasto Łęknica.
Święto Parku Mużakowskiego 2023
Zapraszamy serdecznie na tegoroczne Święto Parku Mużakowskiego! To wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko umożliwi odkrycie światowego dziedzictwa z listy UNESCO, ale także będzie okazją do poznania lokalnych przedsiębiorców, regionalnych produktów oraz usług, a wszystko to w towarzystwie dobrej muzyki. Przewidziano również liczne atrakcje dla dzieci. Na stoiskach będzie można zakupić regionalne produkty i rękodzieła.
Gdzie: Łąka przy Moście Podwójnym
Start: godz. 14:00 – Wstęp Wolny!
W ramach tegorocznego Święta odbędzie się koncert Janusza Radka, który wystąpi o godzinie 20:00. Artysta jest niekwestionowanym królem liryki, nie tylko krakowskiej, ale również mistrzem charakterystycznych i wyjątkowych interpretacji. Jego repertuar na tym koncercie będzie obejmował “The Best of” – czyli największe przeboje z jego dorobku.
Radek współpracował z takimi artystami jak Zbigniew Preisner, Leszek Możdżer, Piotr Rubik, Mateusz Pospieszalski, Leszek Biolik czy Robert Kasprzycki. Artysta został wielokrotnie nagrodzony za swoje osiągnięcia muzyczne. W 2022 roku brał udział w wyjątkowym projekcie muzycznym – „Jednego serca. (Kon)teksty romantyzmu polskiego” – przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z okazji Roku Romantyzmu Polskiego.
Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa i miasto Łęknica.
Więcej o Parku Mużakowskim: parkmuzakowski.nid.pl