13 czerwca zapraszamy na webinarium „Import dóbr kultury na teren Unii Europejskiej. Co nowa regulacja oznacza dla rynku sztuki?” 
Powrót
zdjęcie archiwalne przestawia celników sprawdzających ludzi
Data publikacji: 8 czerwca 2025

Webinarium skierowane jest do uczestników rynku sztuki oraz przedstawicieli agencji celnych i dotyczy przepisów dotyczących przywozu dóbr kultury na teren UE, które wchodzą w życie w czerwcu 2025 r.  Spotkanie odbędzie się 13 czerwca o godz. 13:00. 

28 czerwca 2025 r. wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/880, które nałoży nowe obowiązki na osoby przywożące dobra kultury na teren Unii Europejskiej. Od tego momentu przywóz takich dóbr będzie możliwy wyłącznie po dopełnieniu formalności przewidzianych przez rozporządzenie. Celem regulacji jest ograniczenie napływu na teren UE dóbr kultury, które zostały pozyskane w wyniku przestępstwa lub wywiezione z kraju pochodzenia bez wymaganych zezwoleń. O tym, czego można się spodziewać po 28 czerwca br. oraz jakie nowe obowiązki będą dotyczyć uczestników rynku sztuki, opowiemy podczas webinarium. 

Termin: 13 czerwca 2025 r., godz. 13:00 
Prelegentki: Monika Ośkiewicz, Narodowy Instytut Dziedzictwa; kom. Anna Skaldawska, Ministerstwo Finansów; Agnieszka Szymczyk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Temat: „Import dóbr kultury na teren Unii Europejskiej. Co nowa regulacja oznacza dla rynku sztuki?” 
Platforma: Microsoft Teams 
Link do rejestracji – [tutaj] 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja. 

Webinarium skierowane jest do uczestników rynku sztuki, w tym: 
• antykwariuszy 
• numizmatyków 
• kolekcjonerów 
• art advisorów 
• inspektorów ochrony zabytków z Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków 
• oraz wszystkich zainteresowanych tematyką obrotu dziełami sztuki i zabytkowymi przedmiotami. 

Prelegentki: 

Monika Ośkiewicz – od 2022 r. pracuje w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, gdzie zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa dziedzictwa, w tym przeciwdziałaniem przestępstwom przeciwko zabytkom ruchomym. Prawniczka i historyczka sztuki z doświadczeniem w instytucjach publicznych, m.in. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Warszawie. 

kom. Anna Skaldawska – związana ze Służbą Celną, od 2001 r. koordynatorka ds. dóbr kultury najpierw w Izbie Celnej w Warszawie, a po reformie – w Izbie Administracji Skarbowej. Od 2019 r. zajmuje się tematyką dóbr kultury w Ministerstwie Finansów, w Departamencie Ceł. Pełni funkcję krajowego punktu kontaktowego platformy ARCHEO Światowej Organizacji Celnej. Wykładowczyni Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom. 
Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych projektów, m.in.: 

  • Legalny i Nielegalny Obrót Dobrami Kultury. Platforma badawczo-edukacyjna wymiany doświadczeń w dziedzinie zapobiegania przestępstwom przeciw dziedzictwu kulturowemu- Stop Heritage Crime,  
  • Further Strengthening of the Polish Customs Service -”Fighting against illegal trade of valuables, monuments and works of art”, 
  • Project Group on Guidance for Customs Controls at the Export of Cultural Goods, 
  • Przestępczość przeciwko dobrom kultury i CITES (CRIMART).

Agnieszka Szymczyk – prawnik i archeolog, specjalizuje się w prawie ochrony zabytków. Od ponad dziesięciu lat związana z instytucjami zajmującymi się ochroną dziedzictwa kulturowego – Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Warszawie, Narodowym Instytutem Zabytków, a obecnie Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie pracuje jako główny specjalista w Departamencie Ochrony Zabytków. Z ramienia MKiDN pełni funkcje koordynatora ds. przestępczości przeciwko zabytkom. Aktywnie działa również na polu międzynarodowym, biorąc udział w pracach gremiów zajmujących się ochroną dóbr kultury na forum UNESCO i Unii Europejskiej. 

Przejdź do treści