Minęło kolejne pół roku działań w ramach europejskiego projektu TRIQUETRA. W dniach 8–10 maja nasi eksperci uczestniczyli w spotkaniu plenarnym zorganizowanym przez partnerów projektu w Muzeum Archeologicznym w Pafos na Cyprze
Projekt TRIQUETRA ma na celu opracowanie zestawu narzędzi do oceny i minimalizowania ryzyka związanego ze skutkami zmian klimatycznych oraz czynnikami naturalnymi zagrażającymi dziedzictwu kulturowemu, w szczególności stanowiskom archeologicznym. Bierze w nim udział 21 instytucji z całej Europy, a wypracowane rozwiązania są testowane na stanowiskach pilotażowych. Jednym z nich jest osada obronna kultury łużyckiej znajdująca się w Smuszewie, nazywana „drugim Biskupinem”.
Na ostatnim spotkaniu z partnerami omawialiśmy postęp prac nad projektem. Szczególnie interesowały nas rozwiązania cyfrowe, takie jak aplikacja łącząca informacje dla turystów z możliwością monitoringu stanowisk archeologicznych za pomocą danych przekazywanych przez użytkowników. Kolejnym ważnym narzędziem tworzonym w ramach projektu jest Decision Support System (DSS) – cyfrowa platforma ułatwiająca wybór najlepszych metod łagodzenia skutków zmian klimatu dla danego stanowiska.
Przedstawiciele partnerów projektu zreferowali zadania realizowane na stanowiskach pilotażowych. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadził monitoring stanowiska w Smuszewie i jego najbliższego otoczenia metodami nieinwazyjnymi. Z kolei eksperci NID planują powrót do Smuszewa i kontynuację działań edukacyjnych. Mamy nadzieję, że do udziału uda się nam zaprosić również zagranicznych uczestników projektu! Do tej pory zorganizowaliśmy m.in. spotkanie z przedstawicielami gminy Damasławek czy piknik archeologiczny.
Uczestnicy spotkania odwiedzili także cypryjskie stanowisko pilotażowe – osadę neolityczną w Chirokitia oraz ruiny antycznego Nea Pafos. Tu ponownie pojawił się rodzimy wątek – to greckie i rzymskie miasto jest badane od 1965 roku przez polską misję archeologiczną.
Projekt TRIQUETRA Toolbox for assessing and mitigating Climate Change risks and natural hazards threatening Cultural Heritage (TRIQUETRA Zestaw narzędzi do oceny i minimalizowania ryzyka związanego ze skutkami zmian klimatycznych i czynnikami naturalnymi zagrażającymi dziedzictwu kulturowemu), finansowany jest z unijnego programu Horyzont Europa w zakresie badań i innowacji na podstawie umowy nr 101094818.




Zwiedzanie stanowiska pilotażowego Chirokitia, fot. NID/Agnieszka Makowska