„W stronę architektury. Młode dziedzictwo” – hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2025 
Powrót
Dworzec Warszawa Ochota
Data publikacji: 15 lutego 2025

33. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) w Polsce, odbędzie się pod hasłem „W stronę architektury. Młode dziedzictwo”. Tegoroczna odsłona wydarzenia stworzy wyjątkową przestrzeń dla organizatorów do zaplanowania różnorodnych inicjatyw, które pozwolą na promocję zarówno historycznych, jak i współczesnych obiektów architektonicznych zasługujących na uwagę oraz ochronę. Będzie to także okazja do refleksji nad rolą architektury w kształtowaniu naszej kulturowej tożsamości. 

„W stronę architektury. Młode dziedzictwo” to bezpośrednie odwołanie do 40-lecia zapoczątkowania idei Europejskich Dni Dziedzictwa. Pierwotnie funkcjonowały one jako „Dni Otwartych Zabytków”. Tegoroczne hasło zachęca nas do celebrowania dziedzictwa architektonicznego w jego różnych wymiarach, pamiętając, że jest ono nośnikiem między przeszłością i przyszłością naszej kultury, historii i tożsamości.  

Hasło nawiązuje również do przypadającego w tym roku jubileuszu 50-lecia przyjęcia „Europejskiej Karty Dziedzictwa Architektonicznego” przez Komitet Ministrów Rady Europy oraz 40-lecia konwencji o ochronie dziedzictwa architektonicznego Europy. 

Dodatkową okazją do zwrócenia uwagi na dziedzictwo architektoniczne jest jubileusz 50-lecia konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, w ramach którego wyróżniane i doceniane są najlepsze praktyki oraz przykłady w ochronie i konserwacji dziedzictwa. 

Hasłu przewodniemu tegorocznej edycji EDD „W stronę architektury” towarzyszy podtytuł „Młode dziedzictwo”. Wpisuje się on w aktualną, żywą debatę toczącą się w kontekście wyznaczenia górnej cezury czasowej uznania obiektów architektonicznych za zabytki. Jednocześnie podkreśla on potrzebę zwrócenia uwagi na młodsze obiekty, które często są niedoceniane i pomijane w powszechnej świadomości. 

Temat „Heritage and Architecture” – „Dziedzictwo i Architektura” został również przyjęty przez Radę Europy jako oficjalne hasło EDD 2025, co podkreśla jego uniwersalny charakter i znaczenie w skali całej Europy. Decyzja ta wpisuje się w ideę wspólnego celebrowania różnorodności kulturowej oraz architektonicznej, która łączy wszystkie kraje europejskie, jednocześnie promując wspólne dziedzictwo jako fundamentu europejskiej tożsamości. 

Zapraszamy do otwarcia drzwi zabytków: tych dawnych i powszechnie znanych, jak i tych młodszych oraz oczekujących dopiero na odkrycie i docenienie. 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2025 odbędą się w dwa weekendy 13-14 oraz 20-21 września. 

Przejdź do treści