27 listopada, w Warszawie odbyła się konferencja „Przestrzeń dla zieleni”, która zgromadziła ekspertów, praktyków i pasjonatów związanych z zarządzaniem zielenią i krajobrazem. Prelekcje nawiązujące do ochrony dziedzictwa kulturowego wygłosili m.in. eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Konferencja “Przestrzeń dla zieleni”
Konferencja “Przestrzeń dla zieleni”, zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, była okazją do rozmów i dyskusji o znaczeniu zieleni dla przestrzeni publicznych, jej wpływie na zdrowie mieszkańców i roli w niwelowaniu negatywnych skutków zmian klimatu.
Tematem przewodnim spotkania było zwiększanie udziału tzw. błękitno-zielonej infrastruktury (BZI) w przestrzeni publicznej. BZI to nowoczesne podejście do planowania, projektowania i zarządzania miastem, które integruje elementy zieleni (roślinność, parki, ogrody, lasy miejskie) i wody (zbiorniki wodne, rzeki, kanały, systemy retencji). Jest to strategia mająca na celu zwiększenie odporności miast na zmiany klimatyczne, poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę środowiska naturalnego.
Prelekcje ekspertów NID
Ochrona zieleni, zwłaszcza w historycznych przestrzeniach miejskich i krajobrazach, stanowi jeden z obszarów działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w szczególności Zespołu Zadaniowego ds. Krajobrazu Kulturowego, Zieleni Zabytkowej i Cmentarzy, którego członkowie wzięli udział w konferencji. Dr Renata Stachańczyk, kierownik tego zespołu, wygłosiła prelekcję Zieleń we współczesnym zagospodarowaniu rynków – kontrowersje i rekomendacje. Podsumowała w niej projekt realizowany przez NID na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, związany z przygotowaniem rekomendacji dotyczących współczesnych rewitalizacji rynków i placów miejskich.
O wprowadzaniu zieleni w obszarach zabytkowych mówiła dr Dorota Sikora. Zwróciła ona uwagę na skutki zaniechania prac pielęgnacyjnych roślinności – zmianę panoram i widoków na kluczowe obiekty zabytkowe. Kolejne wystąpienie miało tytuł Dylematy planowania przestrzennego przy kształtowaniu przestrzeni historycznych z uwzględnieniem nowoczesnego kształtowania BZI, a prelegentką była dr Anna Fogel z Zespołu Zadaniowego ds. Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo. Podkreśliła ona, że skuteczna ochrona drzew wymaga uwzględnienia na etapie tworzenia planu miejscowego.
W panelu pt. Wyzwania kształtowania wysokiej jakości przestrzeni publicznych z wykorzystaniem BZI wzięła udział dyrektorka NID, Marlena Happach –
“To jest niezwykle, jak w kwestiach błękitno-zielonej infrastruktury w przestrzeni publicznej, skupiają się wszystkie problemy jak w soczewce – to są problemy społeczne, problemy dotyczące historii, poglądów estetycznych czy konieczności ekonomicznych”
Konferencja odbyła się w Pawilonie Wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, samorządów, administracji rządowej, organizacji społecznych i ruchów miejskich, projektanci, naukowcy i inwestorzy.