Konferencja “Przestrzeń dla zieleni”  
Powrót
grafika promująca konferencję przestrzen dla zieleni
Data publikacji: 27 listopada 2024

27 listopada, w Warszawie odbyła się konferencja „Przestrzeń dla zieleni”, która zgromadziła ekspertów, praktyków i pasjonatów związanych z zarządzaniem zielenią i krajobrazem. Prelekcje nawiązujące do ochrony dziedzictwa kulturowego wygłosili m.in. eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 

Konferencja “Przestrzeń dla zieleni”, zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, była okazją do rozmów i dyskusji o znaczeniu zieleni dla przestrzeni publicznych, jej wpływie na zdrowie mieszkańców i roli w niwelowaniu negatywnych skutków zmian klimatu.  

Tematem przewodnim spotkania było zwiększanie udziału tzw. błękitno-zielonej infrastruktury (BZI) w przestrzeni publicznej. BZI to nowoczesne podejście do planowania, projektowania i zarządzania miastem, które integruje elementy zieleni (roślinność, parki, ogrody, lasy miejskie) i wody (zbiorniki wodne, rzeki, kanały, systemy retencji). Jest to strategia mająca na celu zwiększenie odporności miast na zmiany klimatyczne, poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę środowiska naturalnego.  

Ochrona zieleni, zwłaszcza w historycznych przestrzeniach miejskich i krajobrazach, stanowi jeden z obszarów działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w szczególności Zespołu Zadaniowego ds. Krajobrazu Kulturowego, Zieleni Zabytkowej i Cmentarzy, którego członkowie wzięli udział w konferencji. Dr Renata Stachańczyk, kierownik tego zespołu, wygłosiła prelekcję Zieleń we współczesnym zagospodarowaniu rynków – kontrowersje i rekomendacje. Podsumowała w niej projekt realizowany przez NID na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, związany z przygotowaniem rekomendacji  dotyczących współczesnych rewitalizacji rynków i placów miejskich.

O wprowadzaniu zieleni w obszarach zabytkowych mówiła dr Dorota Sikora. Zwróciła ona uwagę na skutki zaniechania prac pielęgnacyjnych roślinności – zmianę panoram i widoków na kluczowe obiekty zabytkowe. Kolejne wystąpienie miało tytuł Dylematy planowania przestrzennego przy kształtowaniu przestrzeni historycznych z uwzględnieniem nowoczesnego kształtowania BZI, a prelegentką była dr Anna Fogel z Zespołu Zadaniowego ds.  Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo. Podkreśliła ona, że skuteczna ochrona drzew wymaga uwzględnienia na etapie tworzenia planu miejscowego. 

W panelu pt. Wyzwania kształtowania wysokiej jakości przestrzeni publicznych z wykorzystaniem BZI wzięła udział dyrektorka NID, Marlena Happach –  

“To jest niezwykle, jak w kwestiach błękitno-zielonej infrastruktury w przestrzeni publicznej, skupiają się wszystkie problemy jak w soczewce – to są problemy społeczne, problemy dotyczące historii, poglądów estetycznych czy konieczności ekonomicznych”

Konferencja odbyła się w Pawilonie Wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, samorządów, administracji rządowej, organizacji społecznych i ruchów miejskich, projektanci, naukowcy i inwestorzy. 

Dr Renata Stachańczyk podczas konferencji “Przestrzeń dla zieleni” fot. NID/P.Adamczyk

Dr Dorota Sikora podczas konferencji “Przestrzeń dla zieleni” fot. NID/P.Adamczyk

Dr Anna Fogel podczas konferencji “Przestrzeń dla zieleni” fot. NID/P.Adamczyk
Panel dyskusyjny z udziałem dyrektorki NID, Marleny Happach, fot. NID/P.Adamczyk
Skip to content