Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli denkmal
Powrót
Data publikacji: 8 listopada 2024

Narodowy Instytut Dziedzictwa po 12 latach bierze ponownie udział w Europejskich Targach Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli denkmal, które trwają w Lipsku. Na stoisku NID prezentujemy międzynarodowe nominacje seryjne na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także działania Zespołu ds. Digitalizacji. Działania pokazywane przez NID w Lipsku zostały przygotowane we współpracy z ICOMOS Polska. Narodowy Instytut Dziedzictwa podczas targów reprezentują zastępcy dyrektora – Natalia Dzieduszycka oraz dr Andrzej Siwek. Targi potrwają do 9 listopada.

Działania NID

Celem udziału NID w targach jest pokazanie potencjału Polski we współpracy międzynarodowej w zakresie Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO i ochrony dziedzictwa. Na organizowanym przez NID stoisku można obejrzeć elektroniczną wystawę zatytułowaną Międzynarodowe nominacje seryjne na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polskie doświadczenia i inicjatywy współpracy skierowane do społeczności międzynarodowej. Dotyczy ona polskiego doświadczenia w nominacjach seryjnych na Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pokazane są transgraniczne wpisy z udziałem Polski: Drewniane Cerkwie (Polska i Ukraina) i Park Mużakowski (Polska i Niemcy) oraz przygotowywane międzynarodowe nominacje seryjne: Młyny Papiernicze Epoki Przedindustrialnej (Polska, Niemcy, Czechy, Hiszpania, Włochy), Początki Kopalnictwa Ropy Naftowej (Polska, Niemcy, Kanada, USA) oraz Twierdze Górskie (Polska, Włochy, Niemcy). Wystawa skupia się przede wszystkim na polskich obiektach, ale zawiera także informacje o obiektach znajdujących się w pozostałych krajach. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z ICOMOS Polska. Ponadto na stoisku przedstawione są osiągnięcia NID w dziedzinie digitalizacji zabytków, co jest jednym z tegorocznych tematów przewodnich targów.

Dr Andrzej Siwek, wicedyrektor NID podczas panelu dyskusyjnego „Castles & gardens in the German-Polish border region”, w którym brali udział polscy i niemieccy konserwatorzy zabytków, przedstawił rolę i działania Narodowego Instytut Dziedzictwa, a także opowiedział o współpracy polsko-niemieckiej, uwzględniając prowadzone prace na terenie Parku Mużakowskiego – miejsca światowego dziedzictwa UNESCO:

„Narodowy Instytut Dziedzictwa zajmuje się dokumentowaniem zasobu zabytkowego i jest merytorycznym wsparciem systemu ochrony zabytków. Rola dokumentacji jest szczególna w przypadkach kryzysowych, np. w przypadku powodzi. Taka dokumentacja jest niezbędnym elementem dla późniejszych prac naprawczych. NID współpracuje ze stroną niemiecką w wielu zakresach i obszarach, m.in. w kwestii zarządzania i ochrony Parku Mużakowskiego czy w ramach działań z Uniwersytetem w Marburgu przy polskiej edycji katologu zabytków z serii Dehio-Handbuch der Kunstdenkmäler in Polen”.

Podczas targów wystąpiła także Adrianna Barłóg, która zaprezentowała działania Zespołu ds. Digitalizacji NID, wykorzystującego zaawansowane technologie, takie jak skanowanie laserowe, pomiary geodezyjne oraz dokumentację fotograficzną, w tym 360-stopniowe panoramy i nagrania wideo z dronami:

„Nasz zespół zaangażowany jest w tworzenie lub poszerzanie już istniejącej dokumentacji dotyczącej zabytków, poprzez dodanie m.in. dokumentacji 3D, rysunków architektonicznych oraz pełnej dokumentacji fotograficznej. W naszym zespole tworzymy także projekty rekonstrukcji cyfrowych. Jednym z takich projektów była rekonstrukcja synagogi w Tarłowie prowadzona przez naszych architektów z zespołu. Wszystkie potrzebne dane do digitalizacji zostały pozyskane w trakcie wyjazdu terenowego w 2022 roku. Projekt cyfrowy powstał na postawie projektu z 1935 na odbudowę synagogi. Zachowały się w nim części rysunków, opisów technicznych oraz obliczenia więźby dachowej”.

Prof. Bogusław Szmygin z ICOMOS Polska przedstawił z kolei polskie doświadczenia i inicjatywy współpracy skierowane do społeczności międzynarodowej w kontekście nominacji seryjnych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

„Uważamy, że bardzo ważne jest to, aby wpisywać kolejne obiekty na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ ma to duże znaczenie dla całego systemu ochrony zabytków. Przede wszystkim mobilizuje to zarządców miejsc wpisywanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i powoduje popularyzację bardzo wysokich standardów ochrony, które obowiązują w UNESCO”.

30-lecie wydarzenia

Targi denkmal to najważniejsze międzynarodowe spotkanie przedstawicieli przemysłu, rzemiosła, urzędów ochrony zabytków, świata nauki i kultury, które odbywa się co dwa lata. Uczestniczą w nich konserwatorzy, restauratorzy, inwestorzy, architekci i planiści. W bieżącej edycji swoją ofertę zaprezentuje ponad 400 wystawców z 15 krajów. W tym roku targi denkmal obchodzą 30-lecie istnienia. Każda edycja targów dostarcza ważnych informacji związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego, prezentując bogaty program wystaw i prelekcji.

Patronat nad Europejskimi Targami Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli denkmal obejmuje od lat UNESCO.

Skip to content