Jak digitalizować niematerialne dziedzictwo? 
Powrót
Data publikacji: 24 października 2024

Drugi panel międzynarodowej konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo – ELUSIVE HERITAGE – poświęcony jest digitalizacji dziedzictwa niematerialnego oraz kreatywnym opowieściom o dziedzictwie, które umyka tradycyjnym formom dokumentacji. Konferencja, będąca corocznym spotkaniem naukowców, konserwatorów, muzealników i przedstawicieli przemysłów kreatywnych, odbędzie się 5 i 6 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

Pierwszy dzień konferencji ETHER rozpocznie się panelem FUTURE-DRIVEN HERITAGE. Drugi panel, ELUSIVE HERITAGE, to prezentacja dotychczasowych rozwiązań z zakresu digitalizacji dziedzictwa niematerialnego oraz kreatywnych sposobów narracji o przeszłości za pomocą nowych mediów. Ulotne dziedzictwo to takie, które wychodzi poza ramy wizualne, wymaga różnorodnych, czasem innowacyjnych form prezentacji, aby wciągnąć odbiorcę w nieistniejący już lub niedostępny świat. Wyjście poza ramy tradycyjnej dokumentacji i wykorzystanie narzędzi cyfrowych z arsenału przemysłów kreatywnych to również sposób na promocję dziedzictwa. 

Pierwsze prelekcje panelu II dotyczyć będą narzędzi pozwalających na dokumentowanie muzyki tradycyjnej oraz relacji przekazywanych ustnie. O projekcie Etnofon opowie dr Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN, kierownik Zbiorów Fonograficznych – uznany muzykolog i ekspert w dziedzinie polskiej muzyki tradycyjnej. 

Etnofon to repozytorium oraz baza danych, stworzona w ramach projektu “Polska muzyka tradycyjna – dziedzictwo fonograficzne/ Stan aktualny, zachowanie, udostępnianie”, który ma na celu odnalezienie, digitalizację oraz szczegółowe opracowanie istniejących źródeł fonograficznych i audiowizualnych, dokumentujących polskie pieśni, muzykę tradycyjną i taniec ludowy. Dzięki Etnofonowi te cenne zasoby są nie tylko chronione przed zapomnieniem, ale także udostępniane w formie cyfrowej, co umożliwia ich analizę oraz badania, w szczególności z zakresu etnomuzykologii. To przedsięwzięcie to więcej niż archiwizacja — to aktywne ożywianie kultury, jej ponowne odkrywanie oraz tworzenie możliwości do inspirowania nowych pokoleń. 

O historii mówionej jako narzędziu digitalizacji doświadczenia jednostokowego i społecznego opowie Józef Markiewicz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kolekcja historii mówionej Muzeum POLIN to wyjątkowy, cyfrowy zbiór opowieści o losach polskich Żydów. Dzięki filmowym wywiadom autobiograficznym odkrywamy osobiste doświadczenia, które ukazują nie tylko jednostkowe historie, ale też szerszy kontekst społeczny i kulturowy. Ta kolekcja pozwala na badanie tożsamości, pamięci i interpretację przeszłości. Jak splatają się niematerialne relacje ustne z dziedzictwem materialnym? Czy ich bohaterami są tylko ludzie? O tym opowie nasz prelegent, specjalista z zakresu historii mówionej jako praktyki podmiotowości. 

Kolejny prelegent, dr hab. inż. arch Rafał Szrajber z ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i Politechniki Łódzkiej, zajmuje się naukowo architekturą w grach wideo, designem gier jako procesem kreatywnym oraz wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa w nowych mediach jako sposobem na budowanie wartości i tożsamości. W swoim wystąpieniu pokaże, jak sięganie do dziedzictwa w nowoczesnym przekazie formuje jego kolejne warstwy i kształtuje narrację znaczeniową.  Prelegent zaprezentuje również autorski projekt SteamRift i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak promować dziedzictwo nie tracąc przy tym jego znaczenia, wartości i kontekstu kulturowego. 

Pierwszy dzień konferencji zakończy prezentacja projektu Reich of Ashes: Journey of Survival wykorzystującego Virtual Reality (VR) i interaktywną instalację jako narzędzia narracji o Holokauście opartej na świadectwach i wspomnieniach Ocalałych. Ich relacje wplecione zostaną w doświadczenia VR, a te zaprezentowane będą w połączeniu z fizycznymi elementami instalacji, która poprowadzi widzów przez historię od momentu przejęcia władzy przez nazistów, ich plan stworzenia “Lebensraum” poprzez eksterminację grup, które uznali za podrzędne. Projekt dr Joanny Popińskiej i Thomasa Halla pozwala uczestnikom na interakcję z postaciami i obcowanie z historycznymi artefaktami w trójwymiarowej przestrzeni.  

Na międzynarodową konferencję ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo zapraszamy naukowców, muzealników, edukatorów, osoby zaangażowane w promocję dziedzictwa i kultury, studentów i wszystkich, których fascynuje nowoczesne podejście do badania przeszłości.  

Rejestracja jest otwarta i bezpłatna! W celu rejestracji prosimy o wypełnienie formularza online  – rejestracja.nid.pl do 29 października lub do wyczerpania limitu miejsc. 

Zapraszamy już 5 i 6 listopada, do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN!  

——- 

Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a współorganizatorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.   

Konferencja została objęta honorowym patronatem sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej, Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Narodowego Centrum Kultury.   

Patronem medialnym konferencji jest Program 2 Polskiego Radia.   

Organizacja międzynarodowej konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji zadania „Dofinansowanie działalności Centrum Kompetencji ds. digitalizacji zabytków”. 

Skip to content