bip
Konferencja naukowa „Aspekty ochrony organów historycznych. Budowa – konserwacja – rekonstrukcja”
Powrót
Data publikacji: 4 października 2024

Zapraszamy na konferencję naukową „Aspekty ochrony organów historycznych. Budowa – konserwacja – rekonstrukcja”, która odbędzie się 11 października w Olkuszu. Konferencji towarzyszą warsztaty organmistrzowskie oraz wizyty studyjne w dniach 10-13 października.

Konferencja oraz warsztaty organmistrzowskie poświęcone systemom powietrznym organów, w rozwoju historycznym. Zaopatrzenie organów w sprężone powietrze jest podstawową sprawą dla prawidłowego funkcjonowania instrumentu. Jednocześnie ze względu na naprężenia powstające w drewniano-skórzanych miechach części te ulegają usterkom i zużyciu, z czego wynikały częste naprawy lub wymiany i modernizacje tych elementów organowych. Jest to szeroka problematyka naukowo-konserwatorska, której poświęcona będzie konferencja.

Celem konferencji jest zatrzymanie procesu wymiany zabytkowych systemów powietrznych (miechów) i zastępowania ich współczesnymi technologiami, a tym samym ochrony zachowania kompleksowych historycznych organów, na które składają się: szafa, stół gry, piszczałki, mechanika i system powietrzny.

Konferencja skierowana jest zarówno do organmistrzów, jak i do osób decyzyjnych, uczestniczących w procesie podejmowania decyzji oraz kierunków prowadzonych prac konserwatorskich, w szczególności organistów, księży, ale również konserwatorów – pracowników WUOZ wydających decyzje w tym zakresie.

Podczas warsztatów organmistrzowie będą mieli możliwość praktykowania odpowiedniego doboru skór uszczelniających, prawidłowego ich przygotowania i klejenia, strunowania kątowych łączeń w miechach oraz konserwacji i uzupełniania stolarskiego drewna. Kolejnym elementem warsztatów będzie możliwość przedstawienia relacji z prac prowadzonych przy historycznych systemach powietrznych oraz przedstawienia napotkanych problemów i sposobów ich rozwiązania w formie konwersatorium.

Uzupełnieniem konferencji oraz warsztatów będzie zwiedzanie zabytkowych organów w Olkuszu – najstarszych w Polsce dużych organów renesansowych, które w ostatnich latach podlegały kompleksowym pracom konserwatorskim i organmistrzowskim – oraz podróż studyjną do organów w Koniecpolu i w Świętej Annie.

Organy to nie tylko zabytek techniki i sztuki, ale przede wszystkim instrument muzyczny, dlatego termin konferencji splata się z terminem trzydniowego festiwalu muzycznego prezentującego koncerty na olkuskim instrumencie w wykonaniu renomowanych muzyków.

Ta edycja festiwalu połączona z naszą konferencją i warsztatami zwieńczona będzie spotkaniem promującym najnowszą publikację „Organy fary olkuskiej. Hans Hummel i jego szkoła” prezentującą olkuski instrument na tle epoki w której powstały w aspekcie nowych badań przeprowadzonych nad organmistrzostwem polskim w XVII wieku. Pod redakcją dr hab. Krzysztofa Urbaniaka, eksperta NID.

Miejsce: Olkusz, kościół św. Andrzeja i sala konferencyjna w hotelu Victoria

Termin: 10-13 października 2024
11 października – Konferencja naukową „Aspekty ochrony organów historycznych. Budowa – konserwacja – rekonstrukcja”
10-13 października – Warsztaty organmistrzowskie
12 października – Wizyty studyjne w Koniecpolu i Świętej Annie
11, 12, 13 października – Koncerty organowe XXV Jubileuszowych międzynarodowych Dni Muzyki Organowej w Olkuszu

Program konferencji >tutaj<.

Forma konferencji: Konferencja odbędzie się stacjonarnie w Warszawie, w języku polskim.

Udział w konferencji:
Obowiązuje rejestracja poprzez zgłoszenie w formie mailowej na adres: spmo@poczta.fm
Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.
Uczestnicy warsztatów pokrywają koszty materiałów. Informacje z danymi do przelewu zostaną przesłane wraz z potwierdzeniem rejestracji.
Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona – Organizatorzy zastrzegają sobie zamknięcie zapisów po wyczerpaniu limitu miejsc.
Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na naszym Facebooku.

Konferencja została zorganizowana w ramach działań Zespołu Zadaniowego ds. Organów Historycznych. Współorganizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu, Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA, Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska.

Konferencja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Skip to content