bip
Czy można pogodzić ochronę i współczesne użytkowanie budynków drewnianych i ryglowych?
Powrót
Data publikacji: 25 września 2024

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy XX polsko-niemieckiej konferencji „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2023”. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami pokonferencyjnymi, które są już dostępne do bezpłatnego pobrania na stronie Księgarni NID.

Konferencja ANTIKON to spotkania konserwatorów, historyków, historyków sztuki i innych badaczy zajmujących się architekturą ryglową. Temat ten został podjęty na konferencji w 1998 roku i od tej pory kolejne edycje poświęcone są ochronie i konserwacji tego specyficznego typu budownictwa. Od roku 2000 wydarzenie odbywa się w oparciu o współpracę polsko-niemiecką, podkreślając wspólne wyzwania i doświadczenia związane z ochroną zabytków architektury ryglowej.

W 2023 roku, w Siemczynie odbyła się jubileuszowa, XX edycja konferencji ANTIKON. Hasłem przewodnim spotkania było prowokacyjne pytanie – “Ochrona i współczesne użytkowanie budynków drewnianych i ryglowych – sprzeczność?”. Wydarzenie współorganizował Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, obecnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. Partnerem konferencji był Oddział Terenowy w Szczecinie NID, a prelekcje wygłosili eksperci NID – Waldemar Witek, dr hab. Monika Bogdanowska i Natalia Skiepko.

Mamy przyjemność zaprezentować materiały konferencyjne – to 32 artykuły zawierające liczne przykłady dobrych praktyk konserwatorskich, omawiające techniki stosowane w renowacji budynków ryglowych i drewnianych oraz analizujące wpływ współczesnych modernizacji na autentyczność zabytków. Z okazji jubileuszowej edycji konferencji ANTIKON, w publikacji znajdują się również teksty podsumowujące historię zarówno samego wydarzenia jak i rozwoju badań oraz konserwacji architektury ryglowej na przestrzeni lat.

Tekst Waldemara Witka poświęcony jest podróżom studyjnym organizowanym w ramach konferencji ANTIKON, które umożliwiają uczestnikom bezpośrednie zetknięcie się z problematyką konserwatorską i technologiczną budynków ryglowych na Pomorzu Zachodnim. Autor przedstawia szczegółowe przykłady konserwacji, m.in. kościołów i młynów wodnych, opisując metody ich ochrony oraz wyzwania związane z ich użytkowaniem.

Dr hab. Monika Bogdanowska oraz Natalia Skiepko omówiły założenia i cele Centrum Architektury Drewnianej NID oraz wyniki “Raportu o stanie architektury drewnianej w Polsce” wydanego przez NID.

Zachęcamy do bezpłatnego pobrania publikacji ze strony Księgarni NID.

Pobierz klikając na okładkę

Skip to content