Szkoła Letnia ICOMOS 2024 – czas start!
Powrót
Przemówienie Marleny Happach dyrektorki Narodowego Instytutu Dziedzictwa podczas szkoły letniej Ikomos w Łodzi
Data publikacji: 21 sierpnia 2024

Rozpoczęła się Szkoła Letnia  ICOMOS 2024, współorganizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. W tym roku nowe pokolenie specjalistów i specjalistek związanych z dziedzictwem kulturowym spotyka się w Łodzi pod hasłem „Wrzeciono czasu – dziedzictwo przemysłowe regionu łódzkiego”. W dzisiejszej inauguracji wzięła udział dyrektorka NID Marlena Happach.

Szkoła Letnia ICOMOS to cykliczne spotkania odbywające się co roku w innym mieście Polski, gdzie uczestnicy i uczestniczki mają okazję poznać istotne, lokalnie specyficzne zagadnienia i wyzwania związane z ochroną oraz konserwacją zabytków.  

Tegoroczna edycja spotkania właśnie się rozpoczyna i trwać będzie do 23 sierpnia. Tematem przewodnim jest dziedzictwo poprzemysłowe Łodzi – jego konserwacja i adaptacja.

Oficjalne otwarcie miało miejsce w Elektrowni Scheiblera, która w ostatnich latach z ogrodzonej płotem ruiny stała się żywą tkanką postindustrialnej Łodzi. Uczestników i wykładowców powitali prof. Bogusław Szmygin, Prezes Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS-POLSKA, Krzysztof Giemza, gospodarz obiektu, Adam Pustelnik, Wiceprezydent Miasta Łodzi, Marlena Happach, dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr Anna Michalak, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz prof. dr hab. inż. Marek Pabich, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki  Politechniki Łódzkiej.

Z dumą mogę powiedzieć, że Narodowy Instytut Dziedzictwa po raz czwarty pracuje przy organizacji Szkoły Letniej ICOMOS. Jednocześnie, można stwierdzić, że działamy tutaj po raz pierwszy, bo po połączeniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków powstała nowa instytucja. Mamy więc zarówno możliwość korzystania z 60 lat doświadczeń instytucji, jak i z dynamiki nowej organizacji z interdyscyplinarnym zespołem i nowymi pomysłami. Dziedzictwo przemysłowe – temat przewodni tegorocznej edycji – w sposób szczególny potrzebuje synergii poszanowania tradycji i metod innowacyjnych – powiedziała podczas otwarcia Marlena Happach, dyrektorka NID.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, jako instytucja ekspercka, wspiera rozwój nowego pokolenia specjalistów i specjalistek z różnych dziedzin związanych z badaniem i ochroną zabytków. Szkoła Letnia ICOMOS to dyskusje, wykłady i bezpośredni kontakt z dziedzictwem poprzez wizyty studyjne, które mają na celu  rozwój kompetencji osób uczestniczących i wzmocnienie współpracy między konserwatorami, architektami, historykami sztuki oraz przedstawicielami urzędów konserwatorskich i instytucji naukowych.

Życzymy uczestnikom i uczestniczkom owocnych oraz inspirujących spotkań przez najbliższe trzy dni!

Szkoła Letnia ICOMOS 2024 jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wcześniej Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

Otwarcie Szkoły Letniej ICOMOS, fot. Magda Starowieyska
Otwarcie Szkoły Letniej ICOMOS, fot. Magda Starowieyska
Otwarcie Szkoły Letniej ICOMOS, fot. Magda Starowieyska

Skip to content