Propozycje wydarzeń EDD dla organizatorów
Powrót
Muzeum Jana Wałacha w Istebnej
Data publikacji: 16 kwietnia 2024

W kontekście Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do udostępniania miejsc szczególnie związanych z dziedzictwem materialnym i niematerialnym, ale również do pokazywania ich w szerszym znaczeniu, połączonym z ciekawym eksponatem, historią, sztuką oraz modą. Co zorganizować? Jak zachęcić do uczestnictwa? Przedstawiamy kilka propozycji wydarzeń, które mogą stać się inspiracją dla organizatorów tegorocznej edycji #EDD, która odbędzie się pod hasłem Szlaki.Sieci.Połączenia.

Przykładowe wydarzenia:

  • We współpracy z miejscowym muzeum zidentyfikuj eksponaty, które najczęściej zmieniają miejsce i spróbuj prześledzić trasę, która doprowadziła je do muzealnej gabloty.
  • Przeanalizuj historię poczty i sieci komunikacyjnych, ale także zaprezentuj eksponaty związane z doręczaniem korespondencji. Przedstaw ich rolę w budowaniu połączeń między ludźmi.
  • Zorganizuj pokaz mody, na którym przedstawisz tradycyjne stroje. Do udziału w nim zaproś członków różnych społeczności, którzy będą mogli projektować i prezentować ubrania będące częścią ich kultury.
  • Nawiąż współpracę z miejscowymi grupami teatralnymi, by zorganizować cykl spektakli opartych na historii szlaku lub podróży związaną z Waszą miejscowością, w ramach którego widzowie będą musieli odwiedzić kilka miejsc położonych na tym szlaku.
  • Zorganizuj wycieczki z przewodnikiem, w ramach których odwiedzicie miejsca przedstawione w powieściach, wierszach, podkreślając przy tym wpływ literatury na wspólną europejską tożsamość.
  • Zaprojektuj grę interaktywną, w której gracze wcielą się w pisarzy i będą mogli podróżować po miejscach związanych z ich życiem i twórczością. Gra będzie oferować różnego rodzaju łamigłówki i zagadki.
  • Zorganizuj koncert muzyczny, na którym wystąpią artyści prezentujący różne formy muzyczne. Inicjatywa będzie połączeniem dźwięków i inspiracji różnych kultur muzycznych.

Więcej na temat organizacji wydarzeń w broszurze Rady Europy <tutaj>

Organizowane wydarzenia w ramach EDD, fot. Karolina Komsta
Organizowane wydarzenia w ramach EDD, fot. Magdalena Skrabek
Organizowane wydarzenia w ramach EDD, fot. Magdalena Skrabek
Organizowane wydarzenia w ramach EDD, fot. Muzeum Jana Wałacha w Istebnej
Organizowane wydarzenia w ramach EDD, fot. Muzeum Jana Wałacha w Istebnej
Organizowane wydarzenia w ramach EDD, fot. Muzeum Jana Wałacha w Istebnej
Resursa Obywatelska
Skip to content