W dniach 14-15 marca 2024 r. w Museo Arqueológico Nacional w Madrycie odbyło się II Forum koordynatorów krajowych Europejskich Dni Archeologii, na którym Narodowy Instytut Dziedzictwa reprezentowała dr Nina Glińska.
Tegoroczne Forum koordynatorów krajowych Europejskich Dni Archeologii zorganizowały hiszpański Institute of Cultural Heritage of Spain oraz francuski Institut national de recherches archéologiques préventives (Inrap). Jest to wydarzenie, które stwarza międzynarodową przestrzeń wymiany doświadczeń po zeszłorocznej edycji EDA. Dzięki niemu możemy lepiej budować sieć organizatorów wydarzeń EDA oraz wzajemnie inspirować się działaniami wypracowanymi i podejmowanymi w poszczególnych krajach. Wspólnie zastanawiamy się też nad kierunkami rozwoju tego święta archeologii.
Podczas obrad zaprezentowano m. in. starania Ministerstwa Kultury Hiszpani w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego, praktyki Narodowego Muzeum Archeologicznego w Madrycie w zakresie popularyzacji archeologii oraz działalność Fundacji Palarq. Pokrótce zrelacjonowaliśmy też przebieg EDA 2023 w różnych zakątkach Europy, a nasza reprezentantka, dr Nina Glińska wygłosiła wystąpienie „Networking is key”, podsumowujące działalność NID jako krajowego koordynatora EDA w zakresie tworzenia sieci organizatorów EDA w Polsce. Jak co roku, odbyły się też warsztaty dyskusyjne dotyczące: mobilizacji organizatorów, komunikacji, partycypacji społecznej i przyszłości EDA. Poniżej prezentujemy najważniejsze pomysły i propozycje z warsztatów:
- Mobilizacja organizatorów
- Zaangażowanie innych „aktorów” – lokalnych społeczności, stowarzyszeń i towarzystw
- Współpraca z administracją lokalną
- Współpraca z popularnymi osobami
- Współpraca ze szkołami
- Tworzenie formalnych i nieformalnych sieci organizatorów
- Komunikacja
- Social media (zaangażowanie influencerów, tiktokerów)
- Dostosowanie sposobów komunikacji do możliwości danej instytucji
- Konieczność komunikacji na poziomie krajowym
- Organizacja konferencji prasowej
- Organizacja inauguracji
- Przyciągnięcie publiczności
- Konieczne jest zdefiniowanie grupy docelowej i dostosowanie do niej języka komunikacji
- Ważne jest przyciąganie dzieci i młodych ludzi jako przyszłego pokolenia, które będzie budowało naszą rzeczywistość
- Konieczne jest kierowanie większej grupy wydarzeń do młodych dorosłych, jako grupy najmniej zainteresowanej archeologią
- Konieczne jest organizowanie większej ilości wydarzeń popularnonaukowych kierowanych do dorosłych (obecnie przeważają wydarzenia naukowe lub te dla dzieci)
- Upublicznianie wyników badań jest naszym obowiązkiem w myśl hasła: „my kopiemy – historia jest Twoja”
- Oferta bazująca na lokalnym dziedzictwie
- Podejmowanie tematów obecnych w debacie społecznej
- Przyszłość EDA z perspektywy koordynatorów (propozycje)
- Wspólne hasło dla każdej edycji wydarzenia, tak jak ma to miejsce przy Europejskich Dniach Archeologii
- Ogólnoeuropejski film o EDA
- Noc Archeologii na wzór Nocy Muzeów
- Newsletter
Inspiracje i ustalenia z II Forum koordynatorów krajowych EDA, dr Nina Glińska omawiała podczas webinarium dla organizatorów wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Archeologii, które odbyło się 18 marca. Nagranie z webinarium udostępniamy osobom zainteresowanym po przesłaniu maila na adres media@nid.pl.