Zachęcamy do odsłuchania nowego podcastu z Markiem Konopką „Archeologia – fundament krajobrazu”
Powrót
Zachęcamy do odsłuchania nowego podcastu z Markiem Konopką
Data publikacji: 15 marca 2024

Marek Konopka to archeolog z ogromnym doświadczeniem, świadek intensywnego rozwoju tej nauki w powojennej Polsce, organizator programu Archeologiczne Zdjęcie Polski.

Kolejny podcast pojawił się na naszym kanale YouTube TV NID. Tym razem zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Monika Bogdanowska rozmawiała z Markiem Konopką, wybitnym archeologiem i dokumentalistą zabytków, jednym z twórców programu Archeologiczne Zdjęcie Polski, byłym pracownikiem Ministerstwa Kultury, Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN i dyrektorem Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawie w latach 1990-95.

Marek Konopka opowiada o czasach studenckich, o tym jak wyglądała praca w Zarządzie Muzeów i Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki, jak powstawały standardy badań i opisów stanowisk archeologicznych, jak rozpoczęła się cyfryzacja w instytucjach naukowych i kulturalnych w Polsce. Jest to niezwykle cenne spojrzenie na zmiany systemu ochrony zabytków na przestrzeni kilkudziesięciu lat i podczas zmian ustrojowych.

Zachęcamy do słuchania i oglądania na YouTube i Spotify:

Skip to content