Nowy Rok – nowe możliwości. Prezentujemy tegoroczną odsłonę kalendarza Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Powrót
kolaż wykonany na podstawie zdjęcia kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Soninie laureata w kategorii Architektura i budownictwo drewniane konkursu Zabytek Zadbany edycja 2023.
Data publikacji: 5 stycznia 2024

Mamy nadzieję, że rok 2024 rozpoczął się dla wszystkich pomyślnie. Z tej okazji Narowy Instytut Dziedzictwa prezentuje nową odsłonę kalendarza ściennego. Tegoroczna kreacja graficzna ukazuje zabytki, które łączą dziedzictwo historyczne z nowoczesnym stylem życia.

Motywem przewodnim dla artystki projektującej poszczególne karty był kolaż. Technika ta umożliwiła jej harmonijne połączenie różnorodnych elementów, tworząc unikalne kompozycje, które w tym przypadku skupiają się na obiektach nagrodzonych w konkursie Zabytek Zadbany (edycja 2023).

Wprowadzając nowoczesne elementy graficzne, unikalne kompozycje kolażu przykuwają uwagę, zachęcając do refleksji nad dziedzictwem kulturowym i są jego rozwinięciem w kontekście współczesności.

Za projekt kalendarza odpowiada Rita Zimmernann, absolwentka Wydziału Malarstwa i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kolaże artystki pojawiły się na m.in. kreacjach Macieja Zienia przy okazji kolekcji “Mojo”, którą można było obejrzeć w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Rita Zimmermann współpracuje z największymi markami, tj. Gucci oraz Moncler. Pracowała również dla wytwórni Warner Music, gdzie stworzyła oprawę graficzną brytyjskiego zespołu Clean Bandit. Opracowała też okładki singli “Solo” z Demi Lovato, “Rockabye” z Seanem Paulem, “Disconnect” z Mariną and the Diamonds oraz “Symphony” z Zarą Larsson.

Mamy nadzieję, że nowoczesna forma wydawnictwa będzie sprzyjać propagowaniu różnorodności
i bogactwa naszego wspólnego dziedzictwa.

Skip to content