Szlaki. Sieci. Połączenia. Znamy hasło Europejskich Dni Dziedzictwa w 2024!
Powrót
Dzieci oglądające koronki w Centrum Koronki Koniakowskiej podczas warsztatów zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Data publikacji: 13 grudnia 2023

32. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbędzie się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia. Mamy nadzieję, że temat przewodni będzie inspiracją dla organizatorów wydarzeń i zgromadzi liczne grono uczestników EDD.

Szlaki. Sieci. Połączenia. to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Polska w 2017 r. podpisała porozumienie i włączyła się w projekt, który tworzy obecnie lista 47 tras, a my jesteśmy częścią 17 z nich. Szlaki posiadają bardzo różnorodny charakter od najstarszej promującej szlaki pielgrzymkowe np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki, gdzie nie może zabraknąć Bolesławca.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, od lat tworzy w Polsce rozwiązania systemowe sieciując miejsca oraz zarządców dziedzictwa o niezwykłej wartości w skali kraju m.in. nadzorując w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego procedurę wpisu na Listę Pomników Historii. Aktualnie rejestr liczy ponad 120 obiektów, których zasób kształtują układy urbanistyczne, parki, ogrody, dzieła architektury, krajobrazy kulturowe i zabytki techniki. Ustanowione w 1994 r., w przyszłym roku obchodzą swój Jubileusz 30-lecia. Ważną siecią są także obiekty zabytkowe wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz sieci muzeów i innych, branżowych instytucji kultury.

Temat przewodni daje również możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego, w tym zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła, przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom, których możemy spotkać na licznych szlakach, takich jak: Kraina wątku i osnowy, Opoczyński, czy Małopolski Szlak Rzemiosła.

W haśle Szlaki. Sieci. Połączenia. swoje miejsce znajdzie także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznanie szlaków i obiektów. Przykładem cyfrowych baz danych, które pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych szlaków i sieci jest m.in. portal NID zabytek.pl.

Europejskie Dni Dziedzictwa, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki, fot. materiały promocyjne Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki
Konferencja prasowa inaugurująca 31. edycję #EDD, fot. NID/Jakub Pawlak
Europejskie Dni Dziedzictwa, Centrum Koronki Koniakowskiej, fot. materiały promocyjne Centrum Koronki Koniakowskiej
Europejskie Dni Dziedzictwa, fot. materiały promocyjne Muzeum Nadwiślańskiego
Skip to content