Wystawa „Skarby drewnianej architektury sakralnej” odwiedza Małopolskę
Powrót
Otwarcie wystawy Skarby drewnianej architektury sakralnej w Szymbarku
Data publikacji: 19 września 2023

We wrześniu wystawę „Skarby drewnianej architektury sakralnej” można oglądać w Małopolsce. Po wizycie w Kwiatoniu, obecnie znajduje się w Szymbarku k. Gorlic, skąd pojedziecie do Binarowej, a następnie do Krakowa na międzynarodową konferencję naukową „Kierunki ochrony i zrównoważonego zarządzania dziedzictwem architektury drewnianej. 20 lat wpisu Drewnianych kościołów południowej Małopolski oraz 10 lat wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat na Listę światowego dziedzictwa UNESCO”.

Wystawa plenerowa pt. „Skarby drewnianej architektury sakralnej” po kilku ekspozycjach na Podkarpaciu „podróżuje” obecnie po Małopolsce. Była już w Kwiatoniu, a obecnie znajduje się w Szymbarku k. Gorlic. Czeka ją jeszcze krótki przystanek w Binarowej by z początkiem października stanąć na Placu Szczepańskim w Krakowie i uświetnić międzynarodową konferencję naukową pt. „Kierunki ochrony i zrównoważonego zarządzania dziedzictwem architektury drewnianej. 20 lat wpisu Drewnianych kościołów południowej Małopolski oraz 10 lat wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat na Listę światowego dziedzictwa UNESCO”, która odbędzie się w dniach 12-14 października 2023 r.

W Szymbarku, w którym dzięki współpracy Oddziału Terenowego NID w Krakowie z Muzeum Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, odbył się panel dyskusyjny poświęcony opiece nad drewnianymi obiektami sakralnymi. Wystawę można oglądać w uroczym otoczeniu kasztelu, który znajduje się w Szymbarku.

Termin prezentacji wystawy: do 22 września 2023 roku.

Miejsce ekspozycji: Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku, Oddział Muzeum Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Ekspozycja dostępna jest bezpłatnie.

W tym roku obchodzimy szczególny jubileusz dwóch wpisów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, które ukazują wyjątkowe piękno i bogactwo drewnianej architektury sakralnej: 20-lecie wpisu Drewnianych kościołów Południowej Małopolski oraz 10-lecie wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował niezwykłą wystawę plenerową, która prezentuje wyjątkowe piękno i znaczenie drewnianej architektury sakralnej. Wystawa od marca 2023 roku prezentowana jest na terenie Podkarpacia i Małopolski.

Na planszach zostały zaprezentowane fotografie kościołów i cerkwi, ukazujące ich architektoniczne piękno oraz bogactwo wystroju wnętrz i wyposażenia. Każde zdjęcie zawiera krótką informację historyczną, która przybliży odwiedzającym historię tych wyjątkowych obiektów.

Na wystawie znajduje się sześć kościołów zlokalizowanych w miejscowościach: Blizne, Binarowa, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa, które leżą na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego. Te świątynie są wyjątkowymi przykładami gotyckiej drewnianej architektury sakralnej, charakteryzującej się wysokim poziomem ciesielskiego detalu architektonicznego. Ich wnętrza i wyposażenie prezentują różnorodność technik, stylów, bogactwo programów ikonograficznych oraz wybitne wartości artystyczne. Więcej informacji na temat wpisu kościołów na Listę światowego dziedzictwa można znaleźć na stronie zabytek.pl.

Wśród prezentowanych na wystawie cerkwi znajduje się szesnaście drewnianych obiektów, które znajdują się w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Te cerkwie reprezentują charakterystyczne typy drewnianej architektury cerkiewnej, w tym cerkwie huculskie, halickie, bojkowskie i łemkowskie, które odzwierciedlają różne style i tradycje budownictwa sakralnego. Każda z tych cerkwi jest niepowtarzalna i stanowi cenny skarb dziedzictwa kulturowego. Więcej informacji na temat wpisu cerkwi na Listę światowego dziedzictwa znajduje się na stronie zabytek.pl.

Wernisaż wystawy odbył się 18 kwietnia 2023 roku w Łańcucie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Wystawa w czerwcu była eksponowana w Rzeszowie, teraz gości w Sanoku, a następnie trafi do Gorlic.

Wystawa pod nazwą „Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO” została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy wszystkich miłośników architektury sakralnej i kultury do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy i odkrycia piękna oraz wartości kulturowych wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na zdjęciach wystawa w uroczym otoczeniu kasztelu w Szymbarku, w którym dzięki współpracy Muzeum Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach z Oddziałem Terenowym NID w Krakowie, odbył się panel dyskusyjny poświęcony opiece nad drewnianymi obiektami sakralnymi. Było niezwykle ciekawie i – jak widać – urzekająco pięknie!

Otwarcie wystawy „Skarby drewnianej architektury sakralnej” w Szymbarku, fot. NID/G. Młynarczyk
Otwarcie wystawy „Skarby drewnianej architektury sakralnej” w Szymbarku, fot. NID/G. Młynarczyk
Otwarcie wystawy „Skarby drewnianej architektury sakralnej” w Szymbarku, fot. NID/G. Młynarczyk
Otwarcie wystawy „Skarby drewnianej architektury sakralnej” w Szymbarku, fot. NID/G. Młynarczyk
Otwarcie wystawy „Skarby drewnianej architektury sakralnej” w Szymbarku, fot. NID/G. Młynarczyk
Skip to content