„Wspólnie dla dziedzictwa” 2023. Ruszyły projekty niemal w całej Polsce!
Powrót
Zdjęcia łódzkich zabytków wykonane przez społecznych reporterów
Data publikacji: 21 lipca 2023

600 wolontariuszy, 300 publikacji i opracowań, 80 szkoleń i 150 wydarzeń niemal w całej Polsce, a to wszystko w ramach ósmej edycji programu „Wspólnie dla dziedzictwa”. Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, 29 organizacji pozarządowych, zrealizuje na terenie dwunastu województw, projekty, mające na celu ochronę, promowanie i upowszechnianie wiedzy o naszym dziedzictwie kulturowym.

Wspólnie dla dziedzictwa to program realizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego celem jest tworzenie warunków do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wykorzystanie jego wartości do zaangażowania i rozwoju społecznego obecnych i przyszłych pokoleń. Organizacje pozarządowe mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów w zakresie m.in. prac porządkowych przy zabytkach, identyfikacji i inwentaryzacji materialnego dziedzictwa kulturowego, zachowania tradycji rękodzielniczych, umiejętności związanych z rzemiosłem i tradycyjnymi technikami budowlanymi oraz popularyzacji materialnego dziedzictwa kulturowego. Budżet programu na rok 2023 wynosi 1 220 000 zł.

W wyniku przeprowadzonej procedury zostały wybrane projekty 29 organizacji pozarządowych. W ramach ich działań zaplanowano, m.in.:

  • zaangażowanie blisko 600 wolontariuszy z całej Polski,
  • ponad 300 publikacji i opracowań dokumentujących dziedzictwo, w tym bazy danych, inwentaryzacje i ścieżki edukacyjne,
  • około 80 szkoleń i warsztatów dot. tematyki materialnego dziedzictwa kulturowego,
  • ponad 150 wydarzeń mających na celu promocję wiedzy o dziedzictwie i utrzymanie i dokumentację dziedzictwa,
  • udział ponad 18 000 aktywnych uczestników wydarzeń.

Osobnym projektem zostały objęte działania dotyczące elementów wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w ramach programu „Niematerialne – przekaż dalej”.

Przez siedem poprzednich edycji programu „Wspólnie dla dziedzictwa” dofinansowano ponad 270 projektów na obszarze całej Polski, angażując w nie niemal 5 000 wolontariuszy, przy wydatkach wynoszących łącznie 8,5 mln zł.

Program „Wspólnie dla dziedzictwa” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wspólnie dla dziedzictwa 2022  – tak to wyglądało – zobaczcie sami!

Sztuka Pamiętania to film o programie Wspólnie dla dziedzictwa. Opowiada o społecznym zaangażowaniu w opiekę nad zabytkami i popularyzacji dziedzictwa kultury łemkowskiej w województwach małopolskim i podkarpackim. Film powstał w 2022 r. na bazie doświadczeń uczestników obozu wolontariackiego i członków Stowarzyszenia Klub Miłośników Łemkowszczyzny, którego pracami koordynował ks. mitrat dr Roman Dubec.

Film został zrealizowany w ramach promocji programu „Wspólnie dla dziedzictwa”, został finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content