Pawilon Wolności, jako wyraz solidarności z Ukrainą
Powrót
Pawilon wolności, który jest wyrazem solidarności z walczącą o wolność Urainą. Obiekt znajduje się na terenie ogrodów Łazienek Królewskich w Warszawie.
Data publikacji: 3 lipca 2023

W ramach Międzynarodowej Konferencji „Architektura wyzwań. Odbudowa Ukrainy”, współorganizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa – 1 lipca – w Łazienkach Królewskich w Warszawie, został otwarty Pawilon Wolności. Plenerowa instalacja autorstwa studentów i wykładowców Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jest wyrazem solidarności z walczącą o wolność Ukrainą. Obiekt, można podziwiać w łazienkowskich ogrodach do końca września.

Pawilon Wolności, zlokalizowany niedaleko Ermitażu w Łazienkach Królewskich, jest symbolem pokoju, jedności i solidarności. Ta unikalna instalacja architektoniczna została zaprojektowana przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pod czujnym okiem i wsparciem ich wykładowców.

Wszystkie elementy składające się na pawilon mają swoje symboliczne znaczenie. Jego kolisty kształt reprezentuje jedność, natomiast białe hamaki symbolizują pokój. Wewnątrz pawilonu znajdują się słoneczniki i proso, które mają za zadanie symbolizować żyzną, ukraińską ziemię. Pawilon Wolności jest częścią projektu o nazwie “stawiamy”, którego główną inicjatorką i pomysłodawczynią jest prof. Anna Wierzbicka z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Pawilon będzie dostępny dla zwiedzających do końca września. Po otwarciu pawilonu, odbył się wykład zatytułowany “Balancing architectural works and social contributions” w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Gościem specjalnym wydarzenia był światowej sławy japoński architekt Shigeru Ban, laureat Nagrody Pritzkera, nazywanej Noblem w dziedzinie architektury. Zyskał sławę dzięki swoim projektom, w których wykorzystuje papier, karton i tekturę. Budowle, które tworzy, są często schronieniem dla osób poszkodowanych przez kataklizmy lub wojny.

System papierowych przegród, opracowany przez Bana został również zastosowany w Polsce, jako schronienie dla uchodźców z Ukrainy, m.in. w Chełmie i we Wrocławiu.

Pawilon Wolności jest fascynującym projektem, który łączy wartości społeczne z architektonicznymi osiągnięciami. Jest on inspirującym symbolem jedności i solidarności oraz dowodem na to, jak architektura może przyczynić się do poprawy warunków życia ludzi.

W dniach 3 – 4 lipca 2023 r. w Muzeum Łazienki Królewskie odbywa się międzynarodowa konferencja, poświęcona szeroko rozumianej odbudowie Ukrainy. Jej celem jest zgromadzenie wspólnoty akademickiej oraz elit kulturalnych, naukowych, technicznych, gospodarczych, samorządowych, rządowych i innych zaangażowanych w odbudowę Ukrainy.

Organizatorzy konferencji:
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Partnerzy konferencji:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury (KNUBA), Narodowy Uniwersytet “Politechnika Zaporoska”, Narodowy Uniwersytet “Politechnika Lwowska”, Narodowy Związek Architektów Ukrainy, Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Honorowy patronat:
JM Rektor Politechniki Warszawskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Przewodniczący Komitetu Architektury Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Transmisja online:

Dzień 1: https://youtu.be/BgCAAXTQZek

Dzień 2: https://youtu.be/adIns8aLMvU

Więcej informacji na temat Międzynarodowej Konferencji „Architektura wyzwań. Odbudowa Ukrainy” >tutaj<.

Pawilon Wolności, fot. NID

Pawilon Wolności, fot. NID

Pawilon Wolności, fot. NID

Pawilon Wolności, fot. NID

Skip to content