Święto Parku Mużakowskiego – odkrywanie światowego dziedzictwa, lokalnej kultury i regionalnych produktów
Powrót
miniaturka aktualnosci NID
Data publikacji: 20 czerwca 2023

W sobotę, 17 czerwca, odbyło się coroczne Święto Parku Mużakowskiego, jednego z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie. Wydarzenie przyciągnęło zarówno miłośników historii, jak i przyrody, oferując bogaty program atrakcji dla wszystkich odwiedzających. Park Mużakowski, wpisany na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO w 2004 roku, od lat przyciąga coraz większe rzesze turystów z Polski i Niemiec.

Tegoroczne Święto Parku Mużakowskiego było wyjątkową okazją do odkrycia piękna tego historycznego założenia parkowego oraz poznania lokalnej kultury, przedsiębiorców i regionalnych produktów. Podczas wydarzenia odbywał się również koncert Janusza Radka. Artysta zachwycił publiczność swoimi charakterystycznymi interpretacjami. Można było usłyszeć największe przeboje piosenkarza.

Nie tylko muzyka stanowiła atrakcję tego wydarzenia. Na stoiskach można było zakupić regionalne produkty i rękodzieła, które promowały lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników. Dla dzieci również przygotowano liczne atrakcje, które sprawiły, że wydarzenie było doskonałą okazją do spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa i miasto Łęknica.

Park Mużakowski pozostaje nie tylko miejscem o bogatej historii, ale także ważnym centrum kulturalnym i turystycznym. Jego piękno i unikalność ode lat przyciągają uwagę zarówno okolicznych mieszkańców, jak i turystów. Święto Parku Mużakowskiego to doskonała okazja, aby odkryć magię tego miejsca i cieszyć się niepowtarzalnym połączeniem sztuki ogrodowej i natury. Stanowi on bowiemjedno z największych historycznych założeń parkowych w Europie, będąc jednocześnie jednym z najwybitniejszych osiągnięć sztuki ogrodowej kontynentu. Obecnie, park jest usytuowany na granicy polsko-niemieckiej, biegnącej korytem rzeki Nysy Łużyckiej. Jego obszar, zajmujący łącznie ponad 700 hektarów, jest nierównomiernie podzielony między niemieckie miasteczko Bad Muskau (Saksonia) a polską Łęknicę (województwo lubuskie).

Po stronie niemieckiej znajduje się centralna część parku, obejmująca główne budynki i ogrody (ok. 1/3 historycznej kompozycji). Natomiast po stronie polskiej rozciąga się rozległy naturalistyczny park zajmujący ponad 500 hektarów. Obydwie części parku są połączone dwoma parkowymi mostami: Mostem Podwójnym i Mostem Angielskim. Park Mużakowski wpisuje się w malowniczą scenerię doliny Nysy, tworząc unikalne połączenie sztuki ogrodniczej z pięknem natury.

Polska część Parku Mużakowskiego, z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kwietniu 2004 została uznana za pomnik historii na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To honorowe wyróżnienie podkreśla znaczenie tego miejsca dla dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu. Natomiast w lipcu tego samego roku, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCOzdecydował o wpisaniu Parku Mużakowskiego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej  o Parku Mużakowskim: parkmuzakowski.nid.pl

Święto Parku Mużakowskiego w Łęknicy

Święto Parku Mużakowskiego w Łęknicy
Święto Parku Mużakowskiego w Łęknicy
Skip to content