„Święty” – film o kradzieży, która wstrząsnęła Polską
Powrót
miniaturka patronat nad filmem swiety
Data publikacji: 4 kwietnia 2023

„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80-tych. Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat nad filmem.

Wiosną 1986 roku skradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, w którego rolę wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi – gospodarzami Katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne?

W rolach głównych występują: Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk i Leszek Lichota. Scenariusz i reżyseria Sebastian Buttny. Film jest koprodukcją Telewizji Polskiej. Współfinansowanie – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W kinach od 24 marca.

Film ŚWIĘTY – jak podkreślają edukatorzy – wiernie oddaje realia PRL-u lat 80., w ciekawy sposób opowiada o sztuce sakralnej oraz o roli katedry gnieźnieńskiej w dziejach Polski. W związku z tym może posłużyć jako punkt wyjścia dla nauczycieli w omawianiu wybranych zagadnień z lekcji historii, języka polskiego, godziny wychowawczej.

Materiały dla szkół, w tym:

✔️ film „Edukatorzy o filmie ŚWIĘTY”

✔️ scenariusze zajęć

✔️ video-prelekcja wprowadzająca do filmu

do pobrania tutaj ? https://sprzedaz.tvp.pl/68770863/swiety-strona-edukacyjna

Skip to content