Europejskie Dni Archeologii 2023 – spotkanie koordynatorów krajowych
Powrót
EDA koordynatorzy Paryz
Data publikacji: 9 lutego 2023

Wielkimi krokami zbliża się największe wydarzenie archeologiczne w Europie. 16 – 18 czerwca muzea, instytucje kultury i nauki zaprezentują zwiedzającym zakres prowadzonych badań, zaproszą do udziału w warsztatach tematycznych i umożliwią zwiedzanie obiektów archeologicznych, również tych niedostępnych na co dzień. Z tej okazji w Paryżu odbyło się spotkanie koordynatorów krajowych, w którym uczestniczyły także przedstawicielki NID.

Europejskie Dni Archeologii to wydarzenie cykliczne zainicjowane przez francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych – od 2010 jako wydarzenie francuskie, a od 2019 – europejskie. W Polsce inicjatywa realizowana będzie już po raz czwarty.

W ubiegłym roku, w 30 krajach odbyło się ponad 1500 wydarzeń, w tym 90 w Polsce. Wydarzenia, skierowane do dzieci i dorosłych, obejmowały warsztaty, pokazy, prelekcje, wycieczki oraz wiele innych atrakcji. Celem wydarzenia jest przybliżenie dziedzictwa archeologicznego i współczesnej archeologii społeczeństwu.

Tegoroczne Europejskie Dni Archeologii odbędą się w dniach 16-18 czerwca. Czasu jest jeszcze dużo, lecz przygotowania już się rozpoczęły. Z tej okazji, 20 i 21 stycznia w Paryżu, odbyło się zorganizowane przez francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap) spotkanie koordynatorów krajowych, w którym uczestniczyły przedstawicielki Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Prelekcje wygłosili: Dominique Garcia, dyrektor Narodowego Instytutu Archeologicznych Badań Ratowniczych, Aude Crozet z ministerstwa kultury we Francji oraz Polina Komenkho z Komisji Europejskiej. Dr Ann Degraeve, przewodnicząca Europae Archaeologiae Consilium, mówiła o korzyściach społecznych płynących z archeologii.

Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń koordynatorów w poszczególnych krajach. Zaplanowano także strategię komunikacyjną, która ma zainteresować odbiorców dziedzictwem archeologicznym.

Skip to content