Wystawa „Architekt Heinrich Dunkel (1877-1922)” w Muzeum Sopotu
Powrót
miniaturka patronat
Data publikacji: 3 lutego 2023

Od 10 lutego zapraszamy do Muzeum Sopotu na wystawę „Architekt Heinrich Dunkel (1877-1922)” nad którą Narodowy Instytutu Dziedzictwa objął patronat. Przez ponad dwa miesiące będzie można oglądać projekty, kopie planów i zdjęcia z realizacji architektonicznych w Sopocie.

Heinrich Dunkel to jeden z najciekawszych architektów działających w Sopocie w I ćwierci XX wieku. Swoją karierę w mieście rozpoczął przy prestiżowym projekcie Zakładu Kąpielowego w 1902 r. Jego projekty wyróżniają się ciekawymi formami: od stylu Landhaus poprzez historyzm do form modernistycznych. Dużą wagę przykładał do detalu i ukształtowania wnętrza. Dla zleceniodawców projektował wyrafinowaną stolarkę klatek schodowych, okien, drzwi i boazerii, a także nawiązujące do nich meble.

Projekty H. Dunkela można odnaleźć na terenie całego Sopotu, ale na szczególną uwagę zasługują wille przy ul.: Ignacego Paderewskiego, Antoniego Abrahama i Adama Mickiewicza.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane projekty architekta, kopie planów architektonicznych, zdjęcia archiwalne oraz współczesne, które powstały w ramach projektu poprzedzającego wystawę „Sopot śladami Heinricha Dunkela”.

Wystawa powstała we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Oddziałem Gdańskim Narodowego Instytutu Dziedzictwa.  

Skip to content