17,18,19 czerwca Europejskie Dni Archeologii
Powrót
KP EDA  aktualnosci
Data publikacji: 13 czerwca 2022

13 czerwca na terenie grodu z X wieku na warszawskim Bródnie, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Europejskie Dni Archeologii, które będą miały miejsce już w najbliższy weekend 17-19 czerwca.

W konferencji uczestniczyli: Małgorzata Kwiatkowska Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, dr hab. Bartosz Kontny Dziekan Wydziału Archeologii UW, dr hab. Jacek Górski Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dr Wojciech Borkowski Zastępca Dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego, dr hab. Dariusz Główka Zastępca Dyrektora ds. naukowych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz dr hab. Katarzyna Zalasińska Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Eksperci przybliżyli uczestnikom historię, cel oraz misję Europejskich Dni Archeologii a archeolodzy i specjaliści zaprezentowali zabytki archeologiczne. Odbyły się także pokazowe loty dronem.

Europejskie Dni Archeologii zapoczątkowane zostały przez Narodowy Instytut Badań Archeologicznych we Francji, a w tym roku będą już obchodzone w 21 państwach starego kontynentu. W Polsce koordynatorem Europejskich Dni Archeologii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zabytki archeologiczne stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego i są źródłem wiedzy o dziejach człowieka. Na terenie naszego kraju znajduje się ponad 460 tysięcy stanowisk archeologicznych, a do rejestru wpisanych zostało 8 tysięcy. Za zabytki archeologiczne o szczególnym znaczeniu dla kultury uznano Rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Krzemionki Opatowskie, gdzie przed wiekami wydobywano krzemień pasiasty oraz jedna z pierwszych siedzib piastowskich – Ostrów Lednicki. Wszystkie one zostały uznane przez Prezydenta RP za Pomnik Historii, a Krzemionki Opatowskie trafiły w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzięki systemowym badaniom prowadzonym od lat 80, w ramach unikatowego na skalę europejską programu Archeologiczne Zdjęcie Polski nasz kraj jest jednym z najlepiej rozpoznanych pod względem dziedzictwa archeologicznego. Obecnie archeolodzy w swojej pracy wykorzystują nowe technologie, drony, satelity, co pozwala rozwijać badania nieinwazyjne i zachować zabytki archeologiczne dla przyszłych pokoleń w stanie nienaruszonym.

Zapraszamy do udziału we wszystkich organizowanych wydarzeniach EDA 2022 w Polsce: https://journees-archeologie.fr/c-2022/lg-en/poland/map

Harmonogram wydarzeń w Polsce dostępny jest w linku poniżej:
Wydarzenia EDA 2022 – Polska

Skip to content