Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi kampanię społeczną na temat przestępczości przeciwko zabytkom. „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!” to hasło, które ma na celu zwrócić uwagę na wszelkie przejawy przestępstw i wykroczeń związanych z zabytkami.
Przydrożne kapliczki, cmentarze, dokumenty, książki, stare monety, czy przedmioty codziennego użytku – często ludzie nie zdają sobie nawet sprawy, że popełniają przestępstwo czy wykroczenie i niszczą cenne zabytki. W jaki sposób prace związane z utrzymaniem zabytku w należytym stanie potrafią być zniweczone przez jedno lekkomyślne działanie?
W jaki sposób prace związane z utrzymaniem zabytku w należytym stanie potrafią być zniweczone przez jedno lekkomyślne działanie?
Więcej: zabytki-reaguj.nid.pl
Program zwalczania zagrożeń i zapobiegania przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym
Kampania wpisuje się w zadanie “Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 20219-2022”, który ma na celu opracowanie skutecznej profilaktyki i zwalczania przestępczości przeciw dziedzictwu archeologicznemu. Program ten obejmuje m.in. współpracę z Policją, Służbą Celną, Strażą Graniczną, placówkami muzealnymi oraz służbami konserwatorskimi. Przeprowadzono konsultacje robocze w 30 sprawach oraz zidentyfikowano wstępnie i opisano kilkaset zabytków archeologicznych w sprawie karnej prowadzonej przez Komendę Rejonową Policji Warszawa Mokotów. Przygotowano 2 wstępne opinie dotyczące obiektów zatrzymanych przez Policję (dla KRP II Warszawa Mokotów oraz KWP w Radomiu). Pracownik NID asystował w 6 interwencjach policji w sprawach karnych. W ramach programu w 2019 r. przeprowadzono 7 szkoleń dla koordynatorów policyjnych ds. przestępczości przeciwko zabytkom oraz dla koordynatorów ds. zabytków, funkcjonariuszy Policji oraz techników kryminalistycznych z komend woj. łódzkiego, pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego nt. zwalczania przestępczości skierowanej przeciw dziedzictwu archeologicznemu. Zaprezentowano problematykę przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym i ochrony zabytków archeologicznych na 4 szkoleniach dla studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz bieżące sprawy z zakresu archeologii drogowej dla GDDAiK. Częścią Programu jest także, kontynuowany w 2019 r. monitoring rynku antykwarycznego prowadzony m.in. na portalach Allegro i Ebay. Obserwowano 73 aukcje, 3 użytkowników. Wyniki monitoringu na bieżąco przekazywane były krajowemu koordynatorowi ds. zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom w KGP. Zgłoszono 1 przypadek złamania prawa ochrony zabytków na portalu aukcyjnym Allegro. Na zlecenie NID przygotowany został profesjonalny plan strategii komunikacyjnej trzyletniej kampanii mającej na celu zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa i wybranych grup docelowych na problem przestępczości przeciw zabytkom. Kampania zostanie rozpoczęta w pierwszym kwartale 2020 roku w ramach wdrażania Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022.
Logotypy NID
Pobierz znaki promocyjne Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Księgarnia NID
Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!
Platforma szkoleniowa
Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.