Dzięki staraniom stałego przedstawiciela RP przy UNESCO, inicjatywa Polski (przedstawiona w imieniu międzyregionalnej grupy państw), aby ustanowić Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, została poparta przez 62 kraje. Jest to nie tylko sukces wizerunkowy Polski, ale także znaczący wkład w podkreślenie znaczenia Konwencji UNESCO.
Celem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Niematerialnego jest propagowanie tradycji, zwyczajów, i umiejętności rzemieślniczych, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzień ten ma promować świadomość i zrozumienie różnorodności kulturowej oraz zachęca do działań na rzecz zachowania dziedzictwa niematerialnego przed zagrożeniami takimi jak np. globalizacja czy zmiany społeczne.
W ramach obchodów Pierwszego Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje konferencję poświęconą umiejętnościom związanym z tradycyjnym rzemiosłem i rękodziełem oraz wydarzenia regionalne, które mają na celu promowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Szczegółowe informacje wkrótce.