21 kwietnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w woj. dolnośląskim. W ramach obchodów, w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie, odbędzie się spotkanie poświęcone prezentacji dotychczasowych prac konserwatorskich oraz planów na kolejne lata. Całość zwieńczy koncert muzyki klasycznej.
Spotkanie będzie również formą podziękowania dla mieszkańców Żórawiny za troskę i wkład w prace remontowo-konserwatorskie. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej wraz z dziełem budownictwa obronnego w Żórawinie został uznany za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 marca 2024 r, które w życie weszło 20 marca.
Otoczony ziemnymi fortyfikacjami bastionowymi kościół pw. Trójcy Świętej w podwrocławskiej Żórawinie jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki i architektury na Śląsku oraz w Polsce, artystyczną klasą wykraczając poza granice regionu i kraju. Więcej o obiekcie publikujemy na stronie: https://zabytek.pl/pl/obiekty/zorawina-kosciol-pod-wezwaniem-trojcy-swietej-wraz-z-dzielem
Zachęcamy do zapoznania się z tekstem „30 lat pomników historii”.
Wydarzenie jest organizowane przez Oddział Terenowy NID we Wrocławiu, we współpracy z Parafią pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie i w partnerstwie z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.
Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia na naszym Facebooku.
Program obchodów MDOZ 2024 w Żórawinie:
- godz. 19.00–19.20 – rozpoczęcie obchodów
- godz. 19.20–20.00 – wystąpienia programowe:
„Żórawina pomnikiem historii”, Bogna Oszczanowska, Oddział Terenowy NID we Wrocławiu
„Zrealizowane prace konserwatorskie i plany na lata najbliższe”, Mateusz Szymków – prezes zarządu Fundacji „Dolnośląska Perła Manieryzmu w Żórawinie” - godz. 20.00–20.30 – koncert artystów scen wrocławskich oraz pedagogów i studentów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, przygotowany przez prof. dr. hab. Bogdana Makala prodziekana Wydziału Wokalnego
Organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.