Dzień Architektury Drewnianej w województwie warmińsko-mazurskim
Powrót
Dzień Architektury Drewnianej w województwie warmińsko-mazurskim
Data publikacji: 20 sierpnia 2024

Zapraszamy na Dzień Architektury Drewnianej w województwie warmińsko-mazurskim

W dniach 23-25 sierpnia 2024 r. zapraszamy na Dzień Architektury Drewnianej, który po raz pierwszy odbędzie się na terenie całego kraju. W województwie warmińsko-mazurskim wydarzenia zostały przygotowane we współpracy z Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkiem Etnograficznym w Olsztynku oraz Oddziałem Terenowym NID w Olsztynie.

Wszystkich zainteresowanych zabytkową architekturą drewnianą zapraszamy na spotkania poświęcone opiece i utrzymaniu architektury drewnianej, w tym prelekcje specjalistów, pokazy konserwacji oraz oprowadzanie i zwiedzanie obiektów architektury drewnianej.

Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający z polskiego krajobrazu kulturowego. Do udziału zaproszeni zostali właściciele i użytkownicy obiektów drewnianych, zarówno osoby prywatne jak i instytucje kultury i samorządy.

Patronat honorowy nad Dniem Architektury Drewnianej objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID.

Dzień Architektury Drewnianej objęty jest patronatem Polskiego Radia S.A.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń na naszym Facebooku.

Dzień Architektury Drewnianej w województwie warmińsko-mazurskim

23 sierpnia 2024 r. (piątek)

  • Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
    ul. Leśna 23, 11-015 Olsztynek

godz. 11.00, 13.00, 15.00  – spacery edukacyjne „W krainie wiatraków” (czas trwania: 1-1,5 h)
Program spacerów:

    1. Zbiórka na placu przed kościołem z Rychnowa.
    2. Przejście w kierunku młynów wietrznych typu paltrak i koźlak – omówienie typów wiatraków, charakterystyka i różnice konstrukcyjne (wejście do wiatraka typu paltrak z Ruskiej Wsi – pokazanie elementów odróżniających paltraka od innych konstrukcji, skrócone przybliżenie mechanizmów).
    3. Po drodze do wiatraka holenderskiego przechodzimy koło wiatraka koźlaka – omówienie z zewnątrz elementów charakterystycznych dla tego typu wiatraków.
    4. Wejście do wiatraka holendra – zwiedzanie zaczynamy od czapy, pokazujemy działanie mechanizmów od samego początku czyli siła wiatru działająca na skrzydła. Schodząc niżej przybliżamy każdy element i sposób funkcjonowania. Na dolnym piętrze przybliżamy element antropomorfizacji wiatraka, opowiadamy o codziennej pracy młynarza oraz o wierzeniach i zabobonach związanych z wiatrakiem. Przybliżamy codzienność młynarza, charakterystykę i sezonowość jego pracy. Opowiadamy o roli i znaczeniu młynów i młynarzy w lokalnym życiu społecznym. Omówienie wyposażenia podręcznego.
    5. Ostatni element oprowadzania to pokazanie mechanizmu obrotu czapy wiatraka z zewnątrz, który był przybliżany na czapie obiektu oraz elementów wymienionych po remoncie wiatraka eksponowanych w wiacie koło wiatraka.
    6. Pytania od zwiedzających.
Skip to content