Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, zaprasza na bezpłatne szkolenie online dotyczące ochrony krajobrazu i dziedzictwa kulturowego w kontekście strategii rozwoju gminy, które odbędzie się 3 grudnia. Podczas szkolenia zostaną omówione aktualne przepisy prawne, w tym znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 roku.
Szkolenie „Ochrona wartości krajobrazowych i kulturowych w strategiach rozwoju” obejmuje zagadnienia związane z tworzeniem strategii rozwoju gmin w kontekście najnowszych regulacji prawnych oraz ochrony krajobrazu i dziedzictwa kulturowego. Poruszone zostaną kwestie programowania ochrony dziedzictwa w rozwoju gminy, z uwzględnieniem dziedzictwa niematerialnego. Dodatkowo, uczestnicy dowiedzą się, jak identyfikować wartościowe obiekty kulturowe, również te niewpisane do rejestru zabytków.
Pełny zakres tematyczny szkolenia tutaj.
Kiedy? 3 grudnia
Dla kogo? Szkolenie jest kierowane do przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, organizacji społecznych, ruchów miejskich, urbanistów, pracowników naukowych oraz wszystkich osób zaangażowanych w kształtowanie polityki przestrzennej.
Prelegenci:
- dr inż. arch. Maria Dankowska – architekt i urbanista, główny specjalista w oddziale terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Łodzi oraz wykładowczyni w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Specjalizuje się w ochronie dziedzictwa kulturowego, zabytków oraz krajobrazu kulturowego.
- Anna Fogel – doktor nauk prawnych, radca prawny, główny specjalista w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Członek Zespołu Prawno-Urbanistycznego przy Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN oraz Zespołu ds. zapewnienia ochrony drzew i krzewów przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Specjalizuje się w zagadnieniach prawnych związanych z ochroną zabytków, ochroną środowiska oraz planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym.
- Agnieszka Lorenc-Karczewska – historyk sztuki, główny specjalista w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w zakresie ochrony zabytków nieruchomych i dziedzictwa w planowaniu przestrzennym. Koordynator Centrum Kompetencji Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. rewitalizacji dla woj. łódzkiego i śląskiego.
- Paulina Legutko-Kobus – dr nauk ekonomicznych, główny specjalista w Instytucie Ochrony Środowiska, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członek Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Jej zainteresowania badawcze obejmują planowanie strategiczne i programowanie rozwoju, zarządzanie dziedzictwem kulturowym, smart city oraz partycypację społeczną.
Jak wziąć udział? Należy przesłać zgłoszenie na adres: estetyka@kultura.gov.pl do 20 listopada 2024 r. Prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz adresu e-mail, na który prześlemy link do spotkania na platformie Webex.
Uwaga: Udział w szkoleniu jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.