W związku z tragicznymi wydarzeniami, które dotknęły południowo-zachodnią Polskę, Narodowy Instytut Dziedzictwa wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozpoznaniu oraz ustaleniu strat wśród obiektów zabytkowych.
W prace w terenie zaangażowani są pracownicy Oddziałów Terenowych NID, przedstawiciele MKiDN i wojewódzkich urzędów ochrony zabytków. Rolę koordynatora NID ds. rozpoznania strat w obiektach zabytkowych po powodzi w zakresie rozpoznania i ustalenia strat w obiektach zabytkowych pełni kierownik Oddziału Terenowego NID w Opolu dr Joanna Banik.
W związku z powyższym, NID zwraca się z prośbą do samorządów, gmin oraz właścicieli obiektów o przesyłanie informacji dotyczących obiektów wyłączonych z użytkowania przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Prosimy też o przesyłanie wszelkich danych na temat obiektów zabytkowych, które uległy uszkodzeniom w wyniku powodzi. Informacje te są niezbędne do oszacowania środków potrzebnych na pomoc zabytkom nieruchomym, ruchomym oraz archeologicznym. Korespondencję należy kierować na adres: sos@nid.pl.
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego systemem wsparcia dla zabytków zniszczonych wskutek powodzi – https://www.gov.pl/web/kultura/system-wsparcia-dla-zabytkow-zniszczonych-wskutek-powodzi
Do pobrania
Instrukcja ochrony zabytków na wypadek powodzi
Działania przed wystąpieniem zagrożenia
Działania tuż przed i w trakcie trwania zagrożenia
Działania po zakończeniu zagrożenia
Instrukcja ochrony zabytków na wypadek powodzi – WERSJA DO DRUKU
Działania przed wystąpieniem zagrożenia – A4
Działania tuż przed i w trakcie trwania zagrożenia – A4
Działania po zakończeniu zagrożenia – A4
Logotypy NID
Pobierz znaki promocyjne Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Księgarnia NID
Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!
Platforma szkoleniowa
Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.