O Narodowym Instytucie Dziedzictwa
Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. Podstawy prawne dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej NID.
Na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dniem 10 czerwca 2024 r. dokonano połączenia państwowych instytucji kultury: Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury otrzymała nazwę Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W związku z powyższym od dnia 10 czerwca 2024 r. rozpoczęła działalność nowa instytucja kultury: Narodowy Instytut Dziedzictwa, z siedzibą w Warszawie (00-924) przy ul. Kopernika 36/40, posiadający NIP: 5253006550 oraz REGON: 528844396, wpisany do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod numerem RIK 140/2024.
Wszelkie umowy i porozumienia zawarte z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków przed dniem 10 czerwca 2024 r. pozostają w mocy, jako że Narodowy Instytut Dziedzictwa wstępuje w stosunki prawne obu połączonych państwowych instytucji kultury.
Misją Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.
Instytut, realizując swoje zadania statutowe, uznaje, że zarówno zabytki jak i niematerialny dorobek kulturowy poprzednich pokoleń są świadectwem naszej przeszłości i będąc ważną częścią naszego dziedzictwa, mogą stanowić trwały fundament wspólnej przyszłości i zrównoważonego rozwoju naszej Ojczyzny.
W naszych działaniach kierujemy się ważnymi dla nas wartościami:
I. Tradycja i rozwój | II. Niezależność i wiedza | III. Służba i edukacja | IV. Pracownicy i zasoby |
Koncentrujemy się na materialnym i niematerialnym dorobku poprzednich pokoleń. Znamy wartość tradycji i wiemy, że może ona wspierać rozwój Polski. | Realizując nasze zadania chcemy być niezależni i opierać się na rzetelnej wiedzy. | Chcemy służyć społeczeństwu i wierzymy, że edukacja na rzecz ochrony i właściwej opieki nad wspólnym dziedzictwem jest warunkiem jego zachowania. | Najcenniejszym potencjałem NID jest zespół doświadczonych ekspertów oraz zasób dokumentacji i wiedzy. |
Dyrekcja
Kontakt
Historia
Logotypy NID
Pobierz znaki promocyjne Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Księgarnia NID
Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!
Platforma szkoleniowa
Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.