O projekcie
Europejskie Dni Archeologii to wydarzenia, wystawy, sesje naukowe oraz pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Ich uczestnicy mają doskonałą okazję do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii. To szereg działań promujących i przedstawiających zabytki archeologiczne, a także forma poznawania historii, poprzez aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury. To możliwość bezpośredniego kontaktu z zabytkami sprzed tysięcy lat.
Europejskie Dni Archeologii co roku odbywają się w czerwcu i są adresowane do bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, studencką i osoby dorosłe, po pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii.
W 2022 roku w Europie odbyło się ponad tysiąc wydarzeń, w Polsce było ich prawie sto. Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Archeologii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a są one obchodzone co roku w czerwcu.
Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dniach Archeologii (Home – Europe – European Archaeology Days (journees-archeologie.eu))
Weź udział w tegorocznej edycji #EDA
Europejskie Dni Archeologii odbędą się w dniach 16, 17 i 18 czerwca 2023 roku. W inicjatywie udział biorą zarówno najbardziej znane instytucje związane z archeologią, jak muzea archeologiczne (np. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), Instytut Archeologii i Etnologii PAN, uniwersytety i instytuty naukowe oraz inne muzea z całej Polski (m. in. Krakowa, Białegostoku, Wrocławia i Sandomierza), ale również koła naukowe, stowarzyszenia, fundacje, jak i bardzo małe placówki, które w tych dniach mają okazję zaprezentowania swoich działań.
Dołącz do prestiżowego grona organizatorów największego tego typu wydarzenia w Europie. Potwierdzenie gotowości Państwa udziału w EDA oraz propozycję wydarzenia, prosimy przesłać do dr Agnieszki Oniszczuk (e-mail: aoniszczuk@nid.pl tel.: 22 826 02 39 wew. 134) do 14 kwietnia br. W zgłoszeniu prosimy o podanie informacji zawierającej nazwę wydarzenia, termin, rodzaj, szacunkową liczbę odbiorców oraz osobę do kontaktu z Państwa instytucji.
Zabytki archeologiczne stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego i są źródłem wiedzy o dziejach człowieka. W Polsce znajduje się ponad 460 tysięcy stanowisk archeologicznych, z czego 8 tysięcy zostało wpisanych do rejestru zabytków archeologicznych.
Za zabytki archeologiczne o szczególnym znaczeniu dla kultury uznano Rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Krzemionki Opatowskie, gdzie przed wiekami wydobywano krzemień pasiasty oraz jedna z pierwszych siedzib piastowskich – Ostrów Lednicki. Wszystkie one zostały uznane przez Prezydenta RP za Pomnik Historii, a Krzemionki Opatowskie trafiły w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje Program AZP+. Nieinwazyjne wsparcie zarządzania dziedzictwem archeologicznym, który jest propozycją ogólnopolskiej, rewolucyjnej strategii w archeologii. To nie tylko nowatorskie rozwiązania i nowoczesne narzędzia, ale cały program popularyzujący wiedzę związaną z archeologią. Dzięki tym metodom można zobaczyć to co niewidoczne i prowadzić badania pozostawiając zabytki archeologiczne w nienaruszonym stanie, bez narażania ich na zniszczenie.
Zapraszamy do obejrzenia filmu o Programie AZP+
Europejskie Dni Archeologii objął patronatem honorowym sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, pan dr Jarosław Sellin. Patronem medialnym Europejskich Dni Archeologii są: Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.
Wydarzenia
Wyszukiwarka wydarzeń: https://journees-archeologie.fr/c-2023/lg-en/poland/Home
Mapa wydarzeń (aktualizowana na bieżąco): https://journees-archeologie.eu/c-2023/lg-en/poland/map
Kontakt
Narodowy Instytut Dziedzictwa
dr Agnieszka Oniszczuk
e-mail: aoniszczuk@nid.pl
tel.: 22 826 02 39 wew. 134
News

Europejskie Dni Archeologii – polecane wydarzenia
Europejskie Dni Archeologii to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez...

Inauguracja Europejskich Dni Archeologii 2023
Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zapraszają na inaugurację tegorocznej edycji...

#EDA 2023: konferencja „Archeologia pól bitewnych” we Wrocławiu
Archeologia pól bitewnych to dynamicznie rozwijająca się w ostatnich dekadach dziedzina archeologii. Jej zakres badawczy obejmuje miejsca...

Co kryje jedyny polski archeologiczny zabytek na liście UNESCO – Krzemionki?
Podczas gdy Egipcjanie budowali imponujące piramidy, na terenach dzisiejszej Polski swój największy rozkwit miała inna działalność, która jest...
Subskrybuj newsletter NID
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.
Księgarnia NID
Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!
Platforma szkoleniowa
Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.