Europejskie Dni Archeologii 2024 – program wydarzeń
Powrót
grosze praskie
Data publikacji: 7 June 2024

Europejskie Dni Archeologii zbliżają się wielkimi krokami. Już w weekend 14, 15 i 16 czerwca, muzea i inne instytucje kultury zapraszają na wydarzenia: spacery, gry, pikniki, festyny, warsztaty czy wykłady. Sprawdź program wydarzeń EDA 2024!

Europejskie Dni Archeologii (EDA) to święto archeologii, które pozwala uczestnikom na głębsze zrozumienie tego szczególnego rodzaju dziedzictwa. Współczesna archeologia to nie tylko tradycyjne narzędzia jak łopaty czy pędzelki, to nauka interdyscyplinarna korzystająca z najnowszych osiągnięć techniki, takich jak badania geofizyczne czy fotografie lotnicze wykonane za pomocą dronów.

Europejskie Dni Archeologii obchodzone są w ponad 30 krajach Europy. Inicjatorem tego wydarzenia jest francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap). W Polsce wydarzenia w ramach EDA organizowane są od 2019 roku. Jest to wyjątkowa okazja do skorzystania z licznych atrakcji i uczestnictwa w żywej lekcji historii. W organizację wydarzeń angażują się różne instytucje, takie jak muzea, instytucje kultury i edukacji, samorządy terytorialne i stowarzyszenia z całej Polski. W sumie odbywa się ponad 1500 takich wydarzeń w Europie, w tym ponad 100 w Polsce.

Inauguracja EDA 2024 w Biskupinie

W 2024 roku spotkanie inauguracyjne Europejskich Dni Archeologii odbędzie się 12 czerwca w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. 

Pełny program publikujemy w wydarzeniu:  Inauguracja Europejskich Dni Archeologii 2024 w Polsce – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – NID

Miejsce wydarzenia nawiązuje także do jubileuszu 30-lecia nadania pierwszym polskim zabytkom statusu pomnika historii. Na początku lat dziewięćdziesiątych ówcześni członkowie Rady Ochrony Zabytków sporządzili  listę 100 obiektów spełniających kryteria opracowane dla miejsc światowego dziedzictwa z uwzględnieniem aspektu historycznego związanego z dziejami Polski. Na tej podstawie przygotowano pierwszą listę i 8 września 1994 roku, ówczesny Prezydent RP Lech Wałęsa wydał zarządzenia ustanawiające pierwsze w Polsce pomniki historii. Wpisy uporządkowano alfabetycznie, i tak na pierwszej pozycji pojawił się Biskupin.

Więcej o pomnikach historii publikujemy na stronie: https://nid.pl/2024/01/19/30-lat-pomnikow-historii/

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja: https://rejestracja.nid.pl/inauguracja_eda_2024

Program wydarzeń organizowanych w dniach 14-16 czerwca w Polsce (stan na 11.06.2024 r.) – do pobrania.

Mapa organizatorów wydarzeń w ramach EDA 2024 w Polsce (stan na 10.06.2024 r.).

mapa wydarzeń Europejskie Dni Archeologii 2024, Polska

Patronem medialnym Europejskich Dni Archeologii są: Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.

Skip to content