Europejskie Dni Archeologii 2024 – spotkanie prasowe 
Powrót
EDA 2024 spotkanie prasowe Marlena Happach dyrektorka NID
Data publikacji: 14 June 2024

Już dzisiaj, 14 czerwca rozpoczął się “weekend archeologii”, czyli corocznie odbywające się Europejskie Dni Archeologii. Z tej okazji, Narodowy Instytut Dziedzictwa, ogólnopolski koordynator EDA, zorganizował spotkanie prasowe. 

14 czerwca, w Galerii Faras Muzeum Narodowego w Warszawie odbyło się spotkanie prasowe z okazji rozpoczęcia Europejskich Dni Archeologii 2024.  

To święto archeologii odbywa się Polsce po raz szósty, a z każdą kolejną edycją rośnie liczba zaplanowanych w jego ramach atrakcji. W tym roku padł kolejny rekord, 60 organizatorów przygotowało ponad 150 wydarzeń. 

Już dziś wiele instytucji kultury, edukacji i nauki zaprosiło dzieci, młodzież, rodziny i pasjonatów archeologii na pierwsze warsztaty, lekcje czy wykłady w ramach EDA 2024. “Weekend archeologii” trwać będzie do 16 czerwca. 

Spotkanie prasowe EDA 2024

Jako pierwsza uczestników spotkania powitała przedstawicielka gospodarza, Małgorzata Łobocka, zastępczyni dyrektora ds. komunikacji i edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, która odniosła się do działań Muzeum w zakresie edukacji i popularyzacji dziedzictwa archeologicznego:

Tutaj, w Galerii Faras jesteśmy dzięki pracy naszych specjalistów, to właśnie w tym muzeum pracował profesor Kazimierz Michałowski, kierownik misji archeologicznej, która odkryła malowidła w katedrze w Faras. (…) W Muzeum Narodowym w Warszawie mamy ogromną świadomość tego, jak ważne jest opowiadanie o archeologii przyszłym pokoleniom, dlatego skupiamy się na działalności edukacyjnej. Tylko w zeszłym roku, 124 000 osób skorzystało z naszej oferty edukacyjnej, a galerie, które prezentują dziedzictwo archeologiczne odwiedziło 270 000 osób“.

Następnie Marlena Happach przywitała wszystkich w nowej roli – dyrektorki nowej instytucji, powstałej w wyniku połączenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i podkreśliła:

” NID jako nowo powołana instytucja czerpie z doświadczenia dwóch instytutów – Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. (…) Dzięki wzajemnej synergii, inspiracji i współpracy wierzę, że uda nam się osiągnąć jeszcze lepszą jakość działań w zakresie ochrony dziedzictwa“.

Dyrektorka NID nawiązała również do głównego celu Europejskich Dni Archeologii, jakim jest upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie archeologicznym:

Ważne, by specjalistyczne i hermetyczne odkrycia przetłumaczyć na język dla nas wszystkich zrozumiały, dzięki czemu możemy odczytać komunikat z przeszłości, niezwykle istotny również dzisiaj“.

Na koniec wystąpiła dr Nina Glińska, koordynatorka Europejskich Dni Archeologii z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która zaprezentowała ideę święta archeologii oraz charakter wydarzeń organizowanych w jego ramach w Polsce:

“Europejskie Dni Archeologii to wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu przede wszystkim edukację o archeologii, a w dłuższej perspektywie ochronę dziedzictwa. Jako archeolodzy, na co dzień publikując wyniki swoich badań, posługujemy się specjalistycznym językiem, a zabytki archeologiczne są często niewidoczne. Chcemy więc pokazać to, czego nie widać, przybliżyć specyfikę pracy archeologa, opowiedzieć, co dzieję się z zabytkami po ich odkryciu”.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję zwiedzić Galerię Faras, po której oprowadziła kuratorka wystawy, prof. Aleksandra Sulikowska.

EDA 2024 – jakie atrakcje czekają w Twojej okolicy?

Celem Europejskich Dni Archeologii jest popularyzacja dziedzictwa archeologicznego, zachęcenie do jego odkrywania i uwrażliwienie na kwestię jego ochrony. Organizatorzy wydarzeń proponują atrakcje skierowane do różnorodnych grup: dzieci, rodzin, studentów i miłośników dziedzictwa. Niektóre z nich odbywają się w muzeach i instytucjach, które otwierają pracownie, gdzie można spotkać się z archeologami, konserwatorami i muzealnikami. Są też pikniki, festyny, pokazy czy warsztaty organizowane na świeżym powietrzu, nierzadko w okolicach stanowisk archeologicznych, dzięki czemu uczestnicy mogą bezpośrednio obcować z tym często niewidocznym na pierwszy rzut oka dziedzictwem.  

Jako krajowy koordynator EDA, Narodowy Instytut Dziedzictwa z ogromną satysfakcją obserwuje, jak inicjatywa ta rozszerza się na coraz więcej miejscowości, dając coraz większemu gronu osób szansę na budowanie relacji z lokalnym dziedzictwem. 

Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi wydarzeniami – tutaj. 

Program wydarzeń organizowanych w dniach 14-16 czerwca w Polsce (stan na 11.06.2024 r.) – do pobrania. 

Mapa organizatorów wydarzeń w ramach EDA 2024 w Polsce (stan na 10.06.2024 r.).

mapa wydarzeń Europejskie Dni Archeologii 2024, Polska

Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa prowadzi spotkanie prasowe EDA 2024, fot. NID/Tobiasz Bułynko
Małgorzata Łobocka, zastępczyni dyrektora ds. komunikacji i edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, spotkanie prasowa EDA 2024, fot. NID/Tobiasz Bułynko
Marlena Happach, dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa, spotkanie prasowe EDA 2024, fot. NID/Tobiasz Bułynko
dr Nina Glińska, koordynatorka Europejskich Dni Archeologii z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, spotkanie prasowe EDA 2024, fot. NID/Tobiasz Bułynko
spotkanie prasowe EDA 2024, w pierwszym rzędzie siedzą dr Nina Glińska i Marlena Happach, dyrektorka NID, fot. NID/Tobiasz Bułynko
oprowadzanie po Galerii Faras przez kuratorkę prof. Aleksandrę Sulikowską, fot. NID/Tobiasz Bułynko
oprowadzanie po Galerii Faras przez kuratorkę prof. Aleksandrę Sulikowską, fot. NID/Tobiasz Bułynko

Patronami medialnymi Europejskich Dni Archeologii są: Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.

Skip to content