Rozpoczął się 14. Weekend Architektury w Gdyni
Powrót
uczestnicy wydarzenia
Data publikacji: 30 sierpnia 2024

Do 1 września trwa Weekend Architektury w Gdyni pod hasłem “EKSPERTYMENT | Miasto, ludzie i architektura”. To okazja to do zagłębienia się w modernistycznym mieście, spojrzenia na budynki z perspektywy artystycznej oraz wzięcia udziału w prelekcjach i debatach o współczesnych i przyszłych funkcjach miast. Jednym z pierwszych wydarzeń odbywających się w ramach 14. Weekendu Architektury był wernisaż wystawy malarstwa Marii Kiesner pt. “Modernizmy”, której NID jest partnerem. Wystawę zainaugurowali wczoraj: dyrektorka NID, Marlena Happach, kuratorka wystawy i koordynatorka ds. projektów edukacyjnych w NID, Patrycja Jastrzębska, prezes Infobox’u i prezes Agencji Rozwoju Gdyni, Markos Pagudis oraz artystka, Maria Kiesner.

O wystawie “Modernizmy”

Artystka operując wyabstrahowanymi bryłami obiektów proponuje spojrzenie na architekturę modernistyczną jako na geometrię form i rytmów. Wystawa prezentuje kilkanaście obrazów przedstawiających przykłady modernistycznej architektury z różnych miast Polski oraz innych krajów, m.in. ikony gdyńskiej architektury – biurowiec ZUS-u, willę „Łosiówkę” czy willę Rubla. Partnerami wystawy są Narodowy Instytut Dziedzictwa, Agencja Rozwoju Gdyni oraz Weekend Architektury w Gdyni, a kuratorką jest Patrycja Jastrzębska, koordynatorka ds. projektów edukacyjnych w NID.

Wernisaż wystawy odbył się 29 sierpnia 2024 r. w Infoboxie, w Gdyni. Jak podkreśla kuratorka wystawy, prace malarskie Marii Kiesner doskonale egzemplifikują międzynarodowy charakter architektury modernistycznej, są próbą uchwycenia jej istoty w obrazie.

Na wystawie „Modernizmy” nie zobaczymy reportażu o modernistycznej architekturze. Wybrane przez kuratorkę – Patrycję Jastrzębską – obrazy Marii Kiesner to raczej reprezentacja marzenia o modernizmie. I może właśnie ta gra światła i cienia, czysta forma, idealne proporcje to esencja modernizmu, której szukamy i którą pragniemy zachować” – powiedziała podczas otwarcia wystawy Marlena Happach, dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Uczestnicy wernisażu mieli okazję skonfrontować swoje doświadczenia z artystyczną wizją architektury oraz spotkać się malarką. Wystawę można oglądać do 30 września 2024 r.

14. Weekend Architektury w Gdyni – wydarzenia z udziałem Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Weekend Architektury w Gdyni to cykliczne wydarzenie skierowane do miłośników i ekspertów architektury współczesnej, fotografii, kina dokumentalnego, animatorów i specjalistów ds. planowania i rozwoju miast. 

Tegoroczna edycja wydarzenia, odbywająca się pod hasłem “EKSPERTYMENT | Miasto, ludzie i architektura”, podejmuje zagadnienia związane z naprawą, doświadczaniem, empatią i zaangażowaniem, stawiając człowieka i relacje społeczne kształtowane przez przestrzeń w centrum zainteresowania. Nie zabraknie rozmów o nowoczesnych technologiach, ochronie klimatu, a także edukacji, pamięci i dziedzictwie architektonicznym. Słowo “eksperyment” towarzyszy wielu prelekcjom i debatom, spoglądającym zarówno na te przeszłe, mniej lub bardziej udane próby porzucenia schematów, jak i na przyszłe wyzwania, przed którymi stoją architekci, urbaniści i zarządzający przestrzeniami miejskimi.

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest jednym z partnerów wydarzenia, uzupełniając dyskusje o architekturze perspektywą historyczną, świadczącą o stylu życia, wyborach i wartościach poprzednich pokoleń. W sobotę, w Archi Dyskusji pt. „Jak architekci zaprojektują naszą przyszłość? Czy eksperymenty w architekturze mogą zmienić przyszłe pokolenia?” wzięła udział dyrektorka NID, Marlena Happach, podkreślając, że ochrona dziedzictwa to nie tylko spojrzenie wstecz –

Wbrew prostym skojarzeniom, ochrona dziedzictwa nie przeczy współczesnym kierunkom architektury. Wśród wspólnych mianowników mamy szukanie tożsamości, lokalności a przede wszystkim rozwój zrównoważony. W końcu najbardziej zielony budynek to taki, który już istnieje“.

O Muranowie, jako powojennym eksperymencie, opowie w niedzielę Patrycja Jastrzębska, która weźmie też udział Archi Dyskusji pt. “Czy architekci i artyści pomogą nam ocalić i utrwalić pamięć miejsc i wydarzeń?”. W trakcie Weekendu Architektury odbywają się również spacery, wystawy i pokazy filmów. Pełen program oraz rejestracja na wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.weekendarchitektury.pl/

Oficjalne otwarcie wystawy Marii Kiesner “Modernizmy”, Infobox, Gdynia, fot. Przemysław Kozłowski

Patrycja Jastrzębska, kuratorka wystawy, Marlena Happach, dyrektorka NID, Markos Pagudis, prezes Infobox’u i Agencji Rozwoju Gdyni i Maria Kiesner, autorka prac otwierają wystawę “Modernizmy”, fot. Przemysław Kozłowski

Oficjalne otwarcie wystawy Marii Kiesner “Modernizmy”, Infobox, Gdynia, fot. Przemysław Kozłowski

Oficjalne otwarcie wystawy Marii Kiesner “Modernizmy”, Infobox, Gdynia, fot. Przemysław Kozłowski

Oficjalne otwarcie wystawy Marii Kiesner “Modernizmy”, Infobox, Gdynia, fot. Przemysław Kozłowski

Maria Kiesner – autorka prac, wstawa “Modernizmy”, Infobox, Gdynia fot. Przemysław Kozłowski
Skip to content