Najnowszy numer „Ochrony Zabytków” (2/2024) można już pobrać za darmo na stronie księgarni Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jego wiodącym tematem jest fenomen rzeźby plenerowej lat 60. i 70. XX wieku w Polsce. Prezentowane artykuły analizują to zjawisko z perspektywy historycznej, społecznej i konserwatorskiej, podkreślając jego wpływ na krajobraz kulturowy i tożsamość miast.
W najnowszym numerze „Ochrony Zabytków” znalazły się m.in. refleksje nad dziełami Władysława Hasiora, takimi jak „Żelazne Organy” czy „Płonące Ptaki”. Katarzyna Chrudzimska-Uhera przedstawia ich artystyczne znaczenie, a także burzliwe dzieje związane z recepcją społeczną i ochroną konserwatorską. Temat rzeźby plenerowej podejmuje również Sebastian Wicher, który ukazuje, jak w Białymstoku wykorzystywano sztukę do budowania wizerunku nowoczesnego miasta w czasach PRL.
Nie zabrakło również wnikliwych analiz dotyczących efemerycznego charakteru rzeźbiarskiego dziedzictwa PRL. Bernadeta Stano przybliża jego ideologiczne i artystyczne uwarunkowania, zaś Monika Kozioł-Sumera opisuje, jak współpraca artystów z zakładami przemysłowymi wpływała na kształt przestrzeni miejskich.
Joanna Szymula-Grygiel opowiada historię Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w parku Oliwskim, wskazując na współczesne wyzwania związane z ochroną tej unikatowej ekspozycji.
Xawery Stańczyk wraca do historii i krytyki I Biennale Rzeźby w Metalu, podkreślając jego znaczenie dla współczesnej refleksji nad dziedzictwem artystycznym. W kontekście prac Jerzego Beresia Anna Ozaist-Przybyła i Zofia Ozaist-Zgodzińska omawiają wyzwania związane z ekspozycją jego performatywnych dzieł drewnianych.
W sekcji dotyczącej ochrony konserwatorskiej dr Andrzej Siwek przybliża systemy ochrony rzeźby plenerowej z perspektywy Małopolski, a Maria Dankowska i Marta Liszewska podejmują debatę o stanie zachowania takich dzieł w zurbanizowanym krajobrazie Polski.
Numer ten to także miejsce dla szerokiej perspektywy badawczej. W najnowszym wydaniu można znaleźć studium warsztatu malarskiego Włodzimierza Tetmajera oraz wyniki badań archeologicznych prowadzonych na cmentarzyskach w regionie górnej Wilii. Architektura zimnowojenna również znalazła swoje miejsce, dzięki artykułowi poświęconemu ukrytym i zakazanym obiektom militarnym w Holandii.
Nowy numer zamyka recenzja książki prof. Piotra Ślęzaka, poświęconej prawnym aspektom ochrony konserwatorskiej.
Pobierz aktualny numer: „Ochrona Zabytków” Nr 2/2024
Czasopismo specjalistyczne „Ochrona Zabytków”
„Ochrona Zabytków” to specjalistyczne czasopismo poświęcone tematyce ochrony dziedzictwa kulturowego, konserwacji i badaniu obiektów zabytkowych. Czasopismo od ponad 70 lat prezentuje osiągnięcia konserwatorów, historyków sztuki, archeologów, architektów i innych osób zajmujących się szeroko pojętą ochroną dziedzictwa kulturowego. Łamy „Ochrony Zabytków” otwarte są zarówno dla naukowców, jak i praktyków, a podstawowym warunkiem publikacji jest wysoki poziom merytoryczny artykułów.
Od 2014 roku „Ochrona Zabytków” jest półrocznikiem, a od roku 2023 wersją pierwotną (referencyjną) jest wersja elektroniczna w otwartym dostępie. Jego wydawcą jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
„Ochrona Zabytków” ujęta jest w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki (identyfikator 29441; 40 pkt).
Numery bieżące oraz archiwalne są dostępne na stronie czasopisma: https://ochronazabytkow.nid.pl/