„Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” w Poznaniu
Powrót
miniaturka MDK wystawa w Poznaniu
Data publikacji: 4 maja 2023

Przy dźwiękach dud i skrzypiec, w towarzystwie poznańskich bamberek w ozdobnych kornetach, miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”. Nie zabrakło pokazów tanecznych w wykonaniu lokalnych depozytariuszy oraz uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej.

Od 29 kwietnia, na dziedzińcu poznańskiej szkoły baletowej przy ul. Gołębiej, można obejrzeć najnowszą wystawę Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”. Otwarciu wystawy, które odbyło się przy okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, towarzyszył występ duetu „Chłopiec i Dzieweczka z Niedużego Miasteczka”. Nie zabrakło pokazów tanecznych w wykonaniu lokalnych depozytariuszy: Zespołu Nowe Lotko z Bukówca Górnego oraz Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic.

W ramach akcji #tanczMY, organizowanej przez Narodowy Instytut Tańca i Muzyki, odbył się także pokaz tańców w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i m. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej.

Wystawę zorganizowaną z okazji 20-lecia powstania Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego otworzyła Elżbieta Ofat, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Dziedzictwo niematerialne w połączeniu z całym naszym dziedzictwem materialnym to nasza historia i tożsamość. Warto ją poznawać, warta ją odkrywać, warto jej doświadczać. Dlatego cieszę się, że z tej okazji możemy spotkać się dzisiaj w Poznaniu – podkreśliła Elżbieta Ofat.

Po zakończeniu części artystycznej odbyła się sesja Zwyczaje i tradycje na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, podczas której zostało zaprezentowane niematerialne dziedzictwo kulturowe województwa wielkopolskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego.

Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa, we współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu oraz Towarzystwem Przyjaciół Szkoły Baletowej.

Terminy prezentacji wystaw:

  • Poznań – od 29 kwietnia do 17 maja, dziedziniec Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej
  • Sandomierz – od 19 maja do 3 czerwca, dziedziniec Muzeum Zamkowego w Sandomierzu
  • Łódź – od 5 czerwca do 17 lipca, Rynek Manufaktury
  • Katowice – od 22 lipca do 13 sierpnia, teren Muzeum Śląskiego
  • Niemodlin – od 15 sierpnia do 19 września, Zamek w Niemodlinie
  • Ostrołęka – 21 września do 21 października, Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Szczegółowe informacje dotyczące planowanych wydarzeń, dostępne będą na stronie nid.pl.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Organizacja jubileuszu „10 lat Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego” jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content