Wykład online „Object ID Standard – uniwersalny, międzynarodowy system opisu kolekcji” 
Powrót
Data publikacji: 14 November 2024

Zapraszamy na kolejny wykład online z cyklu „Obrót dobrami kultury. Aspekty prawne, administracyjne i celne”, który odbędzie się 21 listopada o godz. 14.00. Podczas spotkania Marcin Sabaciński, ekspert Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaprezentuje Object ID Standard, czyli bezkosztowy system samodzielnego katalogowania antyków i dzieł sztuki opracowany przez Getty Research Institute.  

System Object ID Standard polecany jest m. in. przez ICOM, ICOMOS i Interpol. 

Pozwala stworzyć opis kolekcji na własny użytek i stanowi doskonałe narzędzie do zinwentaryzowania posiadanych dzieł sztuki czy innych przedmiotów kolekcjonerskich. Może też stanowić zabezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku, takiego jak pożar czy katastrofa naturalna. Dokładna inwentaryzacja jest nieodzowna jako materiał dowodowy w śledztwie czy jako dokumentacja dla ubezpieczyciela. Wykład będzie okazją do obalenia szkodliwych mitów, które nagromadziły się wokół tego narzędzia. 

Po wykładzie przewidziano czas na zadawanie pytań. 

Termin: 21 listopada 2024 r., godz. 14:00 
Prelegent: Marcin Sabaciński, Narodowy Instytut Dziedzictwa 
Temat: „Object ID Standard – uniwersalny, międzynarodowy system opisu kolekcji” 

Wykład odbędzie się na platformie Teams.  

Link do rejestracji: tutaj 

Wykład skierowany jest do uczestników rynku sztuki, w tym: 

  • antykwariuszy,  
  • numizmatyków,  
  • kolekcjonerów,  
  • art advisorów,  
  • inspektorów ochrony zabytków zatrudnionych w Wojewódzkich Urzędach Ochrony oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem obrotu dziełami sztuki i zabytkowymi przedmiotami.  

Cykl wykładów online „Obrót dobrami kultury. Aspekty prawne, administracyjne i celne” poświęcony jest prawnym oraz praktycznym aspektom importu i eksportu dzieł sztuki i zabytków. Do tej pory odbyły się trzy spotkania, których nagrania można obejrzeć na naszym kanale You Tube TV NID. 

Marcin Sabaciński – archeolog, pracownik Zespołu Zadaniowego ds. Bezpieczeństwa Dziedzictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Od 2007 roku jest odpowiedzialny za wsparcie merytoryczne służb celnych, Straży Granicznej i Policji w sprawach zwalczania i zapobiegania przestępczości przeciwko zabytkom. Specjalista z zakresu identyfikowania i przeciwdziałania zagrożeniom dla dóbr kultury. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu ochrony zabytków, członek rady redakcyjnej kwartalnika „Cenne Bezcenne Utracone”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta m.st. Warszawy. 

Skip to content