Zapraszamy na cykl wykładów online poświęconych prawnym oraz praktycznym aspektom importu i eksportu dzieł sztuki i zabytków. Co miesiąc prezentować będziemy inne zagadnienie z zakresu obrotu dobrami kultury.
Już 11 kwietnia startuje cykl wykładów online dla uczestników rynku sztuki, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Skupimy się na praktycznych aspektach procedur oraz zaprezentujemy podstawy prawne związane z przywozem i wywozem dóbr kultury.
Wykłady skierowane są do uczestników rynku sztuki, w tym:
- antykwariuszy,
- numizmatyków,
- kolekcjonerów,
- art advisorów,
- inspektorów ochrony zabytków zatrudnionych w Wojewódzkich Urzędach Ochrony,
- oraz wszystkich osób zainteresowanych obrotem dziełami sztuki i zabytkowymi przedmiotami.
Wykłady online mają formułę otwartą. Przed każdym wydarzeniem wymagana jest bezpłatna rejestracja. Linki do rejestracji będą sukcesywnie publikowane w harmonogramie poniżej.
Wykłady będą nagrywane. Osoby zarejestrowane otrzymają po wydarzeniu link do nagrania.
Harmonogram wykładów:
- Termin: 11 kwietnia 2024 r., godz. 14:00
Prelegent: Grażyna Godek, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Temat: „Jak uzyskać pozwolenie na wywóz dzieła sztuki za granicę?”
Nagranie z wykładu: <tutaj> - Termin: 09 maja 2024 r.
Prelegent: dr Tomasz Pruszak, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Temat: „Ustalenie szczególnej wartości dla dziedzictwa w ramach postępowania wywozowego”
Nagranie z wykładu: <tutaj>
- Termin: 27 czerwca 2024 r.
Prelegent: kom. Anna Skaldawska, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa
Temat: „Wywóz dóbr kultury za granicę – aspekty celne”
Nagranie z wykładu: <tutaj> - Termin: 21 listopada 2024 r. godz. 14:00
Prelegent: Marcin Sabaciński, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Temat: „Object ID Standard – uniwersalny, międzynarodowy system opisu kolekcji”
Link do rejestracji: link udostępnimy wkrótce
Koordynacja merytoryczna i prowadzenie: Monika Ośkiewicz, Kierownik Działu Bezpieczeństwa Zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Organizacja cyklu: Dział Bezpieczeństwa Zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Prelegenci cyklu wykładów „Obrót dobrami kultury. Aspekty prawne, administracyjne i celne”:
Grażyna Godek – anglistka, prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2022 roku ekspertka Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie w Dziale Bezpieczeństwa Zabytków prowadzi postępowania dotyczące wydawania pozwoleń na wywóz stały zabytków za granicę na podstawie przepisów krajowych oraz unijnych. Obecnie poszerza swoją wiedzę z zakresu historii sztuki studiując na Uniwersytecie Warszawskim.
dr Tomasz Pruszak – historyk sztuki,doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, muzealnik. W latach 2008-2022 pracował w Muzeum Warszawy, najpierw jako Kierownik Działu Inwentaryzacji Zbiorów, a następnie koordynator Zespołu ds. Gromadzenia i Wyceny Zbiorów. Od 2022 roku jest głównym specjalistą w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, gdzie w Dziale Bezpieczeństwa Zabytków zajmuje się ekspercką wyceną i analizą merytoryczną ruchomych zabytków z dziedziny sztuki.
Marcin Sabaciński – archeolog, pracownik Zespołu Zadaniowego ds. Bezpieczeństwa Dziedzictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Od 2007 roku jest odpowiedzialny za wsparcie merytoryczne służb celnych, Straży Granicznej i Policji w sprawach zwalczania i zapobiegania przestępczości przeciwko zabytkom. Specjalista z zakresu identyfikowania i przeciwdziałania zagrożeniom dla dóbr kultury. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu ochrony zabytków, członek rady redakcyjnej kwartalnika „Cenne Bezcenne Utracone”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta m.st. Warszawy.