Ruszyła rejestracja na 2. edycję międzynarodowej konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo oraz na towarzyszące jej specjalistyczne warsztaty
Powrót
Data publikacji: 11 October 2024

Wydarzenie odbędzie się 5 i 6 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 

Dziedzictwo badamy, dokumentujemy, chronimy i promujemy, a z roku na rok przybywa rozwiązań technologicznych, narzędzi cyfrowych i innowacyjnych pomysłów, które wspierają nas w tych zadaniach. 

Narodowy Instytut Dziedzictwa od 15 lat realizuje powierzoną mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego funkcję Centrum Kompetencji do spraw Digitalizacji Zabytków. Do naszych zadań należy wdrażanie zmian technologicznych dotyczących procesów digitalizacji i dokumentacji obiektów zabytkowych oraz koordynacja w zakresie gromadzenia, przechowywania i udostępniania danych cyfrowych. Centrum inicjuje również wymianę wiedzy i doświadczeń organizując webinaria, seminaria, a także międzynarodową konferencję ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo

Idea konferencji powstała w 2023 roku – to coroczne spotkanie ma integrować środowiska naukowców, konserwatorów, muzealników i przedstawicieli przemysłów kreatywnych wokół możliwości tworzenia oraz wykorzystywania zasobów zadokumentowanego i zdigitalizowanego dziedzictwa. 

Międzynarodowa konferencja ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo to okazja do przedstawienia aktualnych osiągnięć w zakresie digitalizacji zabytków w Polsce i na świecie, a także projektów oscylujących wokół dziedzictwa kulturowego, dla których technologie pomiarowe, wizualizacyjne czy też zaawansowane algorytmy AI stały się wyjątkowym narzędziem pozwalającym sformułować wnioski badawcze.  

Podczas dwudniowego spotkania wygłoszonych zostanie 19 prelekcji, w 4 panelach tematycznych poświęconych wykorzystaniu technologii cyfrowych w badaniu dziedzictwa, digitalizacji dziedzictwa niematerialnego, metodom dokumentacji i wizualizacji zabytków oraz ich praktycznemu wykorzystaniu. W ramach ostatniego panelu poświęconego ochronie dziedzictwa przewidziana jest debata.  

Poniżej prezentujemy wstępny program konferencji z zastrzeżeniem, że może ulec on drobnym zmianom. 

Kiedy: 5 – 6 listopada 2024 r. 9:30 – 14:30

Gdzie: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Audytorium

Języki: polski, angielski 

Rejestracja została zakończona.

Osobna rejestracja obowiązuje na konferencję i warsztaty. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna! 

Tegoroczna edycja konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo została wzbogacona o warsztaty skanowania i dokumentacji zabytków, ukierunkowane na zasady i metodykę pracy w terenie, metody opracowania danych oraz sposoby ich wykorzystania. 

Warsztat „Skanowanie fotogrametryczne obiektów dziedzictwa kultury” 

Kiedy: 5 i 6 listopada 2024 r., godz. 15.30 – 18.30. Warsztaty odbywać się będą w dwóch częściach, rejestracja obowiązuje na cały, dwudniowy warsztat. 

Prowadzący: Ryszard Zimek – kierownik Zespołu Zadaniowego ds. Digitalizacji NID 

Opis: W trakcie warsztatu uczestnicy poznają techniki fotogrametryczne umożliwiające tworzenie modeli 3D obiektów. Przedstawiony zostanie cały proces: od wyboru i przygotowania sprzętu, przez właściwe wykonanie zdjęć, po ich profesjonalną obróbkę, składanie modelu w specjalnej aplikacji, optymalizację siatki, eksport i przygotowanie tekstur na potrzeby publikacji online. 

Wymagania sprzętowe 

Warunkiem udziału jest posiadanie sprzętu oraz zainstalowanego oprogramowania zgodnego z podaną specyfikacją: 

  • laptop 
  • oprogramowanie: Reality Capture (wersja darmowa), Blender lub ekwiwalentna aplikacja 3D 
  • opcjonalnie: aparat fotograficzny 
  • opcjonalnie: program do wywoływania plików RAW np. Raw Therapee czy Darktable (wersja darmowa) 

Rejestracja została zakończona.

Warsztat „Wykorzystanie skaningu laserowego w dokumentacji obiektów zabytkowych – możliwości, ograniczenia i wyzwania” 

Kiedy: 5 i 6 listopada 2024 r., godz. 15.30 – 18.30. Warsztaty odbywać się będą w dwóch częściach, rejestracja obowiązuje na cały, dwudniowy warsztat. 

Prowadzący: Marcin Gładki – współtwórca firmy PAST realizującej od roku 2006 projekty dokumentacji obiektów zabytkowych z użyciem skaningu laserowego i fotogrametrii; prezes Fundacji Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna. 

Opis: Warsztat obejmuje problematykę zastosowania skaningu laserowego w procesie dokumentacji obiektu zabytkowego. W ramach dwudniowego cyklu zaprezentowane zostaną zagadnienia teoretyczne związane z możliwościami i ograniczeniami sprzętu i oprogramowania, proces planowania i wykonania prac terenowych oraz ich późniejszego opracowania. Przedstawione zostaną rozwiązania praktyczne wynikające z blisko 20-letniego doświadczenia w zakresie digitalizacji i dokumentacji obiektów zabytkowych z różnych epok w Polsce, Europie północnej oraz w basenie Morza Śródziemnego. 

Wymagania sprzętowe 

Warunkiem udziału jest posiadanie sprzętu oraz zainstalowanego oprogramowania zgodnego z podaną specyfikacją: 

  • laptop (min. 16GB RAM, dysk SSD) 
  • oprogramowanie (w najnowszych wersjach): FARO Scene (oprogramowanie w wersji trial do ściągnięcia ze strony producenta lub lokalnego dealera), Trimble Realworks (oprogramowanie w wersji trial do ściągnięcia ze strony producenta lub lokalnego dealera) 

Rejestracja została zakończona.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a współorganizatorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

Konferencja została objęta honorowym patronatem sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej, Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Narodowego Centrum Kultury. 

Patronem medialnym konferencji jest Program 2 Polskiego Radia. 

Organizacja międzynarodowej konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji zadania „Dofinansowanie działalności Centrum Kompetencji ds. digitalizacji zabytków”. 

Skip to content