Marlena Happach została powołana na p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Powrót
Hanna Wróblewska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marlena Happach, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, fot. MKiDN/ Dominika Wołk
Data publikacji: 10 June 2024

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Marlenę Happach na p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, nowej instytucji kultury powstałej w wyniku połączenia: Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

Marlena Happach została powołana na p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa – nowej instytucji kultury powstałej na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 17 maja 2024 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Narodowego Instytutu Dziedzictwa, z dniem 10 czerwca 2024 r.

Marlena Happach to architektka, urbanistka, działaczka społeczna związana z Warszawą. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w ramach których studiowała w L’École nationale supérieure d’architecture de Paris-La Villette oraz w Technische Universität w Berlinie. Jej praca dyplomowa Koncepcja przekształceń osiedla Stegny została uhonorowana nagrodą Erharda Buska.

Współtworzyła Stowarzyszenie Odblokuj, którego w latach 2010-2016 była prezeską. W latach 2012-2016 była w zarządzie Oddziału Warszawskiego SARP Warszawa. Realizowała społeczno-urbanistyczne projekty rewitalizacji odNowa, Żółta Linia oraz Blok, podwórko, kamienice na warszawskiej Pradze. Jest także inicjatorką pawilonu M3 na Służewie i M4 na Rakowcu. Razem z ilustratorem Robertem Czajką wydała książkę dla dzieci – Architekturki, prezentującą 50 najbardziej znanych warszawskich budynków.

Od 2016 do 2024 roku pełniła funkcję Architektki Miasta Warszawy oraz była dyrektorką Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie m.st. Warszawy. W kwietniu 2024 r. została wicedyrektorką ds. inwestycji warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Więcej o połączeniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków przeczytasz <tutaj>.

Hanna Wróblewska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marlena Happach, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, fot. MKiDN/ Dominika Wołk
Skip to content