29 maja zapraszamy na wykład online „Zawilgocenia historycznych obiektów budowlanych – źródła problemu i przeciwdziałanie” z cyklu „Spotkania z konserwacją” 
Powrót
zapraszamy na wykład online Zawilgocenia historycznych obiektów budowlanych źródła problemu i przeciwdziałanie z cyklu Spotkania z konserwacją
Data publikacji: 21 May 2024

Serdecznie zapraszamy na wykład online z cyklu „Spotkania z konserwacją”, podczas którego prof. dr hab. Bogumiła Rouba opowie o zawilgoceniach historycznych obiektów budowlanych. 

Wilgoć stanowi jedno z głównych zagrożeń dla zabytków.  Poprawne rozpoznanie źródeł zawilgocenia pozwala na podjęcie właściwego postępowania konserwatorskiego, a a diagnoza przyczyn umożliwia dobór optymalnej metody osuszania i zabezpieczenia, a w konsekwencji zapobiegania destrukcji obiektu. 

Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wnioski z badań prowadzonych przez zespół specjalistów Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod kierunkiem prof. Bogumiły Rouby. Wynikiem tych badań jest publikacja pt. „Optymalizacja metod konserwacji. Zagadnienie nierównowagi wilgotnościowej w obiektach zabytkowych”, pod redakcją prof. Bogumiły J. Rouby, wydana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w 2022 roku. 

Spotkanie odbędzie się na platformie Teams. Przed każdym wydarzeniem wymagana jest bezpłatna rejestracja. 

Termin: 29 maja 2024 r., godz. 11.00 
Prelegent: prof. dr hab. Bogumiła Rouba 
Temat: „Zawilgocenia historycznych obiektów budowlanych – źródła problemu i przeciwdziałanie” 
Link do rejestracji:  <tutaj>

Wykład adresowany jest do: 

  • Konserwatorów 
  • Właścicieli i opiekunów zabytków 
  • Osób wykonujących prace przy obiektach zabytkowych 
  • Wszystkich zainteresowanych tematyką dziedzictwa kulturowego oraz ochrony zabytków 

prof. dr hab. Bogumiła Jadwiga Rouba – od ukończenia studiów w 1972 roku związana z Zakładem (obecnie Katedrą) Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2009–2018 pracowała także w Instytucie Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Uniwersytetu Łódzkiego. Naukowiec, badacz, praktyk konserwator w zakresie malarstwa sztalugowego, ściennego i rzeźby polichromowanej. Od lat prowadzi badania dotyczące procesów niszczenia zabytków, zwłaszcza zagadnień związanych z wpływem warunków zewnętrznych na proces destrukcji, wpływem klimatu, ogrzewania czy zawilgocenia. Prowadzi poszukiwania metod spowalniania procesów niszczenia zabytków i skutecznej ich ochrony. Autorka 169 publikacji. Wieloletni rzeczoznawca Związku Polskich Artystów Plastyków, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest przewodniczącą Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także członkiem wielu gremiów naukowych i redakcyjnych. 

Więcej informacji na temat cyklu wykładów, w tym harmonogram oraz nagrania archiwalne – na stronie Konferencje naukowe, wykłady i webinaria oraz w wydarzeniu na FB. 

Skip to content